Q&A Bitmex

Pytania Techniczne:

1) Ile można mieć kont na bitmex? Odp: Bitmex nie ma ograniczeń co do ilości posiadanych kont, support gdy się zwróciłem do niego z zapytaniem jak mogę grać różne pozycje na tym samym walorze sam zasugerował by po prostu stworzyć kolejne konta, jednak za każdym razem trzeba je otwierać z innego maila.

2) Czy można btc przesyłać pomiędzy swoimi kontami? Odp: Tak można jest to zwykła wypłata i wpłata pamiętajcie że wypłaty są księgowane tylko raz dziennie o 13 utc.

3) Jaka jest minimalna ilość środków do gry na tzw próbę ? Odp: Najmniejsza pozycja jaką jesteś w stanie otworzyć na bitmexie na XBT to 1 kontrakt na dźwigni 100 czyli faktycznie potrzebujesz do tego 0,01$. Natomiast nie ma minimalnej wpłaty czy wypłaty z Bitmexa.

4) Czy można mieć 2 przeciwstawne otwarte pozycje na jednym walorze? Odp: Nie, nie można do tego potrzeba drugie konto.

5) Czy do zakładania konta musimy się rejestrować podając swoje dane? Odp: Wystarczy podać swoje imię nazwisko i mail, nie ma żadnej większej rejestracji.

6) Co to jest i jak obliczyć funding, od jakiej wartości się płaci/dostaje? Odp: Funding jest opłatą między kupującymi a sprzedającymi jest naliczana co 8h 04.00 UTC, 12.00 UTC i 20.00 UTC. Zapłacisz lub otrzymasz go tylko wtedy, gdy w czasie jego naliczania będziesz miał otwartą pozycję jeśli funding jest dodatni to płacą longi na rzecz shortów, jeśli ujemny to płaca shorty na rzecz longów.

7) Wpłaty i wypłaty z bitmex - kiedy? Odp: Wpłaty na bitmex możesz dokonywać o każdej porze dnia i nocy księgują je automatycznie. Wypłaty z bitmexa są akceptowane manualnie. Jeśli do 13.00 UTC zlecisz wypłatę do 14.00 UTC powinna być ona zaksięgowana i wysłana z bitmexa.

8) Jak obliczyć cenę kontraktu? Odp: 1 kontrakt = 1 $ … żeby wiedzieć ile XBT to 1 kontrakt po prostu policz 1 btc (100000000 satoshi) podziel przez obecna cene btc wyjdzie ci ile xbt to 1 kontrakt.

9) Jak obliczyć liq i entry price? Odp: Na bitmexie masz kalkulator dedykowany pod te obliczenia.

10) Jak obliczyć liq price po uśrednieniu? Odp: O tyle o ile przesunie ci się entry price o tyle przesunie się liq zależy jak duże będzie to uśrednienie względem pierwotnej pozycji( średnia ważona).

11) Co to jest cross? Jak go wykorzystać? Czy warto go ustawiać? Odp: Cross to nic innego jak pozycja o max lewarze (100) używająca wszystkich wolnych środków jako marginu do utrzymania jej. Oczywiście że warto kwestia trzymania sie zasad ustawiania sl i pilnowania takich pozycji, bo chwila nieuwagi może skutkować wyzerowaniem depozytu.

12) Jak poprawnie ustawić sl, tpm, sm, tpl, ts? Odp: W stop limit i take profit limit musimy pamiętać że to Trigger price aktywuje zlecenie a stop price jest cena po której chcemy sprzedać czyli grając longa ustawiając stop limit trigger musi być bliżej obecnej ceny btc niz stop price ustawiając take profit trigger musi być również bliżej obecnej ceny niz stop price chyba że używamy tych rzeczy żeby zabezpieczyć już zyskowną pozycję w przypadku gdy cena zawraca np gramy long od 7000, obecna cena to 7200 chcemy ustawić sl na zysku na 7100 w takim przypadku trigger powinien być powyżej 7100 a stop price na 7100 stop market i take profit market tam wpisujemy wyłącznie ilość kontraktów które chcemy sprzedać/kupić i cenę po której to chcemy zrobić trailling stop jest to kroczący stop limit ustawiamy tam tylko ilość kontraktów którą chcemy sprzedać/kupić i w jakiej odległości (w dolarach jeśli chodzi o btc) ma się ten sl trzymać od obecnej ceny.

13) Kiedy się płaci fee przy automatyzacji zlecenia a kiedy nie? Odp: Fee płacimy zawsze gdy jesteśmy takerami czyli gdy nie wystawiamy fizycznego zlecenia do order booka, realizujemy te które w nim sa czyli wszystkie zagrywki używające marketu powodują że płacimy fee

14) Czy bitmex jest bezpieczną platformą? Odp: Bitmex jest nieuregulowaną platformą i nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikające z jej błędów.

15) Jak zamykać zyskowne zlecenie kiedy nie wiemy kiedy będzie maksymalnie dla nas zyskowne A nie chcemy stracić części możliwego zysku? Odp: Przesuwając sl wraz z tym jak rośnie nasz zysk możesz robić to ręcznie lub używając Trailling stop. Możesz też wystawić zlecenia zamykające pozycję progowo mając np 1000 kontraktów w pozycji możesz wystawić 5 zleceń na sprzedaż po 200 kontraktów na różnych poziomach ceny po wejściu każdego kolejnego ustawiasz sl na tym poziomie by w razie nawrotki kursu zawsze być na plusie.

16) Czym praktycznie się różni sl od sm skoro na obu płacimy fee? Odp: Stop market w momencie odpalenia sprzedaje nam kontrakty po najlepszej możliwej cenie od ceny która zaznaczyliśmy np mamy longa od 7000 sl mamy na 6980 w momencie gdy cena przebije 6980 system zacznie ci wyprzedawać kontrakty po zleceniach jakie są obecnie na rynku czyli od 6980 w dół jeśli masz np pozycję o wadze 1000 kontraktów ale na 6979 jest zlecenie tylko na 100 na 6978 na 200 na 6976 na 50 itd to system będzie ci wypełniał wszystkie zlecenia w dół dopóki nie pozbędzie się wszystkich zaznaczonych do zamknięcia przez ciebie kontraktów. W przypadku użycia Stop limit ustawiając trigger na 6985 a stop price na 6980 system po przebiciu 6985 wypełni ci wszystkie dostępne zlecenia między 6980 a 6985 a za resztę kontraktów (jeśli jakieś zostaną) postawi ci zlecenie na 6980 jeśli to będzie duża ilość kontraktów względem płynności rynku postawi ci tam po prostu wall.

17) Mam takie pytanie czy na grupie podpowiadasz np jak widzisz btc jaką pozycję zakładasz? Odp: Tak często dyskutujemy o tym co sam gram i jak widzę obecną sytuację na btc ale nie uczę nikogo at czy też nie daję żadnych sygnałów a jedynie na zapytania co gram odpowiadam i dlaczego właśnie tak to rozgrywam.

18) Co to jest depo? Odp: Depozyt, to ile masz środków na koncie.

19) Na czym polega scalpowanie? Odp: Skalpowanie (ang. scalping) to specyficzny sposób inwestowania polegający na zawieraniu, np. na rynku forex, bardzo dużej ilości krótkoterminowych transakcji (pozycja może być zamykana już po upływie kilka sekund), których celem jest realizacja z wysokim prawdopodobieństwem bardzo małych zysków.

20) Czy na bitmexie opłaca się rozgrywać pozycję długoterminowe? Odp: Tak opłaca się jedyny koszt jest wtedy gdy funding jest dodatni dla twojej pozycji.

21) Fee paid na zielono z minusem znaczy, że bitmex jeszcze mi zapłacił? Odp: Tak dokładnie masz ujemne fee (podświetlone na zielono) czyli bitmex zapłacił tobie.

22) Co to jest limit? Odp: Zlecenia wystawiane w limits są zleceniami oczekującymi, fizycznie wystawionymi do order booka oczekującymi na realizację.

23) Co to jest market? Odp: Markets jest zleceniem typu TAKER czyli skupujesz/ sprzedajesz po ofertach które są wystawione w order booku.

24) Co to jest stop market/limit? Odp: Stop market jest to automatyczne kupienie/sprzedanie kontraktów po najlepszych dostępnych ofertach gdy cena dojdzie do ustalonego przez ciebie poziomu stop limit jest to automatyczne wystawienie zlecenia na kupno/sprzedaż kontraktów po określonej cenie gdy cena dojdzie do poziomu określonego przez ciebie w trigger price.

25) Co to jest take profit market/limit? Jak używać powyższe pozycję i w jakich sytuacjach? Odp: Take profit market jest to kupno/sprzedaż kontraktów po najlepszej możliwej ofercie z order booka gdy cena dojdzie do określonego przez ciebie poziomu take profit limit jest to wystawienie zlecenia na kupno/sprzedaż kontraktów po określonej przez ciebie cenie gdy cena dojdzie do poziomu określonego przez ciebie w trigger price.

26) Która cena na wykresie zlikwiduje moją pozycję? Odp: Za likwidację pozycji odpowiada cena .bxbt czyli index price.

27) Co to margin? Odp: Margin to po prostu twój wkład w daną pozycję.

28) Co oznacza spread? Odp: Różnica pomiędzy kursem (ceną) sprzedaży a kursem (ceną) kupna aktywów (np. walut, papierów wartościowych, towarów). Na terminowych rynkach finansowych i towarowych spread to różnica między kursem kasowym a kursem terminowym. Przy konkurencyjnym rynku jest to koszt transakcji bez opóźnienia.

29) Dlaczego na bitmex zmienia się cena liq, chociaż nic nie robię z pozycją i jak duże są wahania? Odp: Liq może zmienić się po naliczeniu fundingu, korzystnie lub niekorzystnie dla nas są to małe wahania uzależnione od tego na jakiej dźwigni masz pozycję.

30) Co się stanie gdy przy otwieraniu pozycji zaznaczymy post only albo reduce-only?
Odp: Post only odpowiada za to by system ci nie pozwoli kupić sprzedać pozycji z marketu tylko limitem, reasumując używając tej opcji system wystawi zlecenie do order booka Reduce only jest opcja która służy wyłącznie do zamykania częściowego lub całościowego zlecenia zaznaczając tą opcje nie będziecie w stanie zrobić swinga na pozycji.

31) Cena likwidacji zależy w jakimś stopniu od wielkości pozycji? Odp: Nie, nieważne czy kupujesz 100 kontraktów na x 50 przy cenie 7000 czy 1000000 likwidacja będzie na ty samym poziomie.

32) Jak i czy wogole da się wystawić zlecenia poniżej ceny likwidacji? Odp: Da, możesz zmniejszyć lewar, rozstawić zlecenia i wrócić na obecny w ten sposób grajac longa majac li np na 7000 możesz mieć 1 zlecenie na 7030 a kolejne na 6970 lub niżej .

33) Co to są za ceny xbtusd i bxbt? Odp: Xbtusd jest to obecna cena market na bitmexie czyli cena po której obecnie są realizowane transakcje na bitmexie cena .Bxbt jest to średnia ważona z giełdy bitstamp i gdax. jest to tz cena indexowa bitmexa i to ona aktywuje likwidacje.

34) Czy istnieje możliwość wystawienia zlecenia limit na long powyżej aktualnej ceny i na short poniżej aktualnej ceny? Odp: Tak, możesz to zrobić używając stop market i take profit market.

Zarządzanie Kapitałem:

1) Jak wyjść częścią pozycji np gdy prowadzimy longa? Odp: Masz kilka opcji wszystkie sprowadzają się do wystawienia przeciwstawnego zlecenia, a. wystawiając shorta na tą część kontraktów, którą chcesz zamknąć po cenie jaką cię interesuje. b. Ustawiając take profit bądź stop limit na ilość kontraktów ktorą chcesz zamknąć po cenie po której chcesz to zrobić.

2) W jaki sposób przesunąć poziom liq na otwartej pozycji? Odp: Masz na to kilka sposobów a. dokładając do margin część wolnych środków (jest to niestandardowe zmniejszenie dźwigni), b. zmniejszając dźwignie na otwartej pozycji np. z x50 na x 25, c. dokupując kolejne kontrakty po obecnej cenie (zakładając że jest to inna cena od początkowej przy której zajmował pozycję).

3) Od czego (i jak?) naliczany jest procent zysku/straty na otwartej pozycji? Odp: Od wartości twojego wkładu w pozycje przykład; zajmujesz pozycję long o wadze 100 kontraktów na dźwigni 100 przy cenie 7000$ twojego wkładu w tą pozycję jest w takim razie 1$ jeśli system pokazuje ci zysk 50% to jest to 50% od twojego wkładu czyli w tym przypadku 0,5$.

4) Jak lepiej wejść w pozycję, na jednym poziomie całością czy rozstawić zlecenia np. co 20$? Gdy rozstawiamy zlecenia np. co 20$ i złapie nam tylko jedno zlecenie (20% tego czym chcemy grać) to zostawiamy te 20% budżetu czy dokładamy na proficie? Odp: Wszystko zależy jaki masz styl gry, ustawiając całość zlecenia na 1 poziomie liczysz się z tym że może do niego nie dojść i np. braknie 2$ żeby ci otworzyło pozycję, używając siatki zleceń odbudowując nimi dany poziom masz większą szansę na to że jeśli nawet nie całość środków to przynajmniej część zostanie zaangażowana w pozycję. Jeśli faktycznie w pozycji będziesz miał tylko część tego co chciałeś na nią przeznaczyć możesz piramidować zyski na lokalnych górkach/dołkach jednocześnie przesuwając swój sl na zysku.

5) Dlaczego powinienem ustawiać Stop Loss przed ceną likwidacji pozycji? Odp: Jest to po prostu opłacalne, jeśli już dopuszczasz swoją pozycję do liq i nie masz zamiaru jej bronić to ustawiając sl o 0,5$ od poziomu liq masz szansę odzyskania nawet do ~50% wkładu w pozycje. Bitmex “rezerwuje” sobie ~0.5% zmianę ceny btc jako ich margin. To oznacza że na dźwigni 100 likwidacje macie nie po 1% zmianie ceny a po 0,5% zmianie ceny btc, czyli zakładając cenę btc 7000 otwierając shorta na x100 liq pokazuje wam w okolicach 6965 a powinno pokazywać przy 6930 to dlatego by bitmex nie tracił swojej kasy gdy kurs przebije nasz liq price a system nie zdąży sprzedać kontraktów, więc ustawiając sl na 6966 mamy możliwość odzyskania 50% wkładu w pozycję gdyż 35$ zmiana ceny na x 100 przy cenie 7000 generuje 50% strate a jeśli dopuścimy do liq stracimy wszystko na x 50 możemy w ten sposób odzyskać 25% na x 25 ----12.5% na x10----5% itp.

6) Dlaczego powinienem robić regularne (np. cotygodniowe) wypłaty z platformy? Odp: Jest to kwestia bezpieczeństwa, w ten sposób budujecie swoje zaplecze finansowe dzięki temu wyzerowanie konta na bitmexie przez własne złe decyzje, czy błedy platformy które wszyscy widzimy jak “overloded” czy wyłączanie jej na kilka/kilkanascie/kilkadziesiat minut podczas dużych ruchów na rynku, czy też okradzenia jej albo po prostu zniknięcia jej (pamietajmy ze bitmex nie ponosi żadnej odpowiedzialności za utratę środków klientów w wyniku błędów platformy itp itd) nie jest to wtedy mocno odczuwalne dla nas i buduje swego rodzaju komfort psychiczny.

7) O co chodzi z tym całym planowaniem pozycji? Odp: Zajmując pozycję musisz wiedzieć co cię skłoniło do zajęcia jej musisz też wiedzieć jaki masz na nią plan, do kiedy ją warto bronić uśredniać do kiedy ją warto piramidować gdzie taka pozycja okazała się nietrafna gdyż walor zanegował twoje założenia. Krótko mówiąc musisz zaplanować co zrobisz z pozycją przy kilku różnych scenariuszach i trzymać się tego inaczej to tylko gra na pałe i zwykły gambling.

8) Jak efektywniej rozkładać uśrednienia czym się sugerować i kiedy po prostu odpuścić pozycję? Odp: Zajmując pozycję sprawdzam jakie są wahania na tym walorze na danym interwale jakie są max ruchy góra/dół i czy podczas tych ruchów są jakieś lokalne reakcje jeśli tak to jak duże, wiedząc to mogę rozplanować pozycję względem mojego budżetu w taki sposób by realizując moje kolejne zlecenia i utrudniając cenę miał szansę wyskoczenia z części pozycji przy lokalnej reakcji.

9) Powiedzmy, że chcę grać kontraktem o wartości 10 000$. Czy lepiej wejść za 200$ i dźwignia x50 czy za 1000$ i dźwignią x10? Odp: Dźwignia finansowa służy wyłącznie zwiększeniu kapitału do inwestowania im większa dźwignia tym większe opłaty i większe straty/zyski.

10) Nie do końca rozumiem ideę grania maksymalnie 20% swojego depo. Załóżmy że w ogóle nie uśredniam, stawiam sztywno SL -10%. W takim wypadku czemu miałbym nie grać np. kwotą rzędu 80% mojego depo? Odp: Te 20% to porostu przykład pod moją własną grę gdzie i tak mam duże zaplecze w fiat wszystko zależy od sposobu rozgrywania danej pozycji można grać siatka zleceń, można grać 1 wejście z sl jednak zawsze miej na uwadze że bitmex nie gwarantuje ci że sl zadziała, co wtedy gdy masz 100% depo w grze ??

11) Jak obliczyć liq price po zmianie na większy lewar? Odp: Zwiększając lewar zwiększasz kredytowanie danej pozycji/ zmniejszasz swój wkład w nią czyli posiadając pozycję long na 100 kontraktów po cenie 7000 na x 25 twój wkład w nią to 4 $, liq masz w okolicach 6755 gdy zmienisz lewar na x50 wciąż będziesz miał pozycję o wadze 100 kontraktów ale twój wkład w nią zmniejszy się do 2$ ( pozostałe 2$ zostaną z powrotem zwrócone do twojego portfela) a liq także zmniejszy się z 3,5% do 1,5% ( pamiętaj że 0.5% zawsze jest rezerwowane na margin zabezpieczający środki bitmexa) czyli twój liq wzrośnie do 6895.

12) Jak zarabiać na prowizji? Jakie ustawienia dać, żeby zarabiać na prowizjach? Gdzie zobaczę, że zarobiłem? Odp: Na prowizji zarabiasz gdy jesteś MAKEREM czyli ty tworzysz ogłoszenie w order booku robisz to zamykając i otwierając pozycje z limits, warto zaznaczyć opcje “post only” by uniknąc zakupu po markecie jesli cena btc podskoczy do poziomu po którym chcemy wystawić zlecenie.

13) Jak bronić pozycję kiedy nie możemy być przy bitmexie? Odp: Stop loss, trailing stop, siatka zleceń (uśrednianie) .

14) W jaki sposób ustalić punkty wejścia i wyjscia w trakcie scalpowania? Odp: Wszystko zależy jakich narzędzi używasz i czym się kierujesz otwierając/zamykając pozycję, czy grasz na rzut moneta czy szukasz przecięć jakichś oscylatorów czy czekasz na jakieś odbicia przebicia chmury itp itd każdy kieruje się czym innym przy zakładaniu pozycji.

15) Co to uśrednienie? Jak je stosować/w jakich okolicznościach? Odp: Uśredniasz gdy cena poszła w przeciwnym kierunku niż zakładałeś ale liczysz na odbicie przy jakimś konkretnym pułapie cenowym i wiesz, że jesteś w stanie uśrednić swoje entry price do jego okolic. uśrednienie bez żadnego planu nie ma najmniejszego sensu w dłuższej perspektywie skończysz jako bankrut.

16) Opłaca się grać pozycję kilkudniowe(opłaty np. funding) czy lepiej starać się zamykać pozycję po dniu max dwóch? Odp: Opłaca gdyż bitmex nie ma żadnych dodatkowych opłat jedyne co ma wpływ na wasza pozycje to funding naczany co 8 h ale raz może być dodatni a za 8h ujemny.

17) Co w sytuacji kiedy zmienię lewar np. z x50 na x25 i ustawię pozycję do uśrednienia następnie jeśli załapie mi te transakcję na zmniejszonym lewarze a ja wrocę do lewaru x50 jak to będzie rozliczane? Odp: Jeśli pozycja po uśrednieniu będzie wciąż nierentowna a ty będziesz chciał zmienić lewar na wyższy, system zrobi to ale zatrzyma część środków które powinna ci wrócić do portfela by utrzymać poziom liq na bezpiecznej dla tej operacji odległości względem obecnej ceny.

18) Co oznacza stwierdzenie -Zabezpiecz pozycje marginem i jak to zrobić? Odp: Przypuszczam że chodzi ci o dopłacenie wolnych środków do marginu czyli zwiększenie wkładu w pozycję nie zmieniając jej wagi a tylko o niestandardową zmianę dźwigni.

19) Czy dokładnie do zyskującej już pozycji ma sens? Odp: Oczywiście jeśli pozycja idzie w twoim kierunku możesz piramidować ją dokładając kolejne zlecenia po drodze i ustawiając sl na zysku.

20) Jakie wskaźniki i na jakich interwałach są najlepsze przy skalpowaniu? Odp: Jest to bardzo indywidualna sprawa każdy trejder ma swoje ulubione narzędzia.

21) Jak uśredniasz stratną pozycję aby była jak najszybciej zyskowna? Odp: Używam do otwierania pierwszych pozycji małej części dostępnych środków by w razie czego móc uśrednić cenę wielokrotnie cięższym zleceniem gdy cena spadnie do “kolejnego wsparcia” i zbić maxymalnie blisko nowe entry price do obecnej ceny. wtedy odbicie o kilka $ pozwala mi wyskoczyć z większości pozycji na 0 lub + i tym samym utrzymać pozycję o początkowej wadze po dużo korzystniejszym entry niz początkowo.

22) Co robisz z zyskowną pozycją? Np jest się po sprzedaniu części i zostało 5% kapitału w zleceniu.Co w sytuacji kiedy zmienię lewar np. z x50 na x25 i ustawię pozycję do uśrednienia następnie jeśli załapie mi te transakcję na zmniejszonym lewarze a ja wrocę do lewaru x50 jak to będzie rozliczane? Odp: Jeśli pozycja po uśrednieniu będzie wciąż nierentowna a ty będziesz chciał zmienić lewar na wyższy, system zrobi to ale zatrzyma część środków które powinna ci wrócić do portfela by utrzymać poziom liq na bezpiecznej dla tej operacji odległości względem obecnej ceny.

23) Co oznacza stwierdzenie -Zabezpiecz pozycje marginem i jak to zrobić? Odp: Przypuszczam że chodzi ci o dopłacenie wolnych środków do marginu czyli zwiększenie wkładu w pozycję nie zmieniając jej wagi a tylko o niestandardową zmianę dźwigni.

24) Jakie wskaźniki i na jakich interwałach są najlepsze przy skalpowaniu? Odp: Jest to bardzo indywidualna sprawa każdy trejder ma swoje ulubione narzędzia.

25) Jak uśredniasz stratną pozycję aby była jak najszybciej zyskowna? Odp: Używam do otwierania pierwszych pozycji małej części dostępnych środków by w razie czego móc uśrednić cenę wielokrotnie cięższym zleceniem gdy cena spadnie do “kolejnego wsparcia” i zbić maxymalnie blisko nowe entry price do obecnej ceny. wtedy odbicie o kilka $ pozwala mi wyskoczyć z większości pozycji na 0 lub + i tym samym utrzymać pozycję o początkowej wadze po dużo korzystniejszym entry niz początkowo.

26) Co robisz z zyskowną pozycją? Np jest się po sprzedaniu części i zostało 5% kapitału w zleceniu. Odp: Zwijaj zyski do portfela, lub ustaw trailing stop by zmaksymalizować potencjalny zysk.

27) Jakie techniki Money Management stosować ? Jak chronić swój kapitał ? Odp: O tym są książki pisane a wy oczekujecie bym opisał to w 1 czy 2 zdaniach ?? przede wszystkim dywersyfikować swoje środki, systematycznie budować zaplecze na innym portfelu i odpowiednio dobierać ryzyko do zysku.

28) Jak minimalizować straty w pozycji np sytuacja 70% kapitału, straty rzędu 50%? Odp: Sl. Nie powinieneś doprowadzić do tego by mieć 70% depozytu zaangażowane w pozycję której pozwoliłeś wygenerować 50% strat. Już wcześniej powinieneś ją zamknąć na małej stracie i szukać lepszego miejsca na zajęcie pozycji. Na każde zagranie trzeba mieć jakiś plan i kilka scenariuszy co zrobisz jeśli pójdzie inaczej niż zakładasz.

Psychologia Rynku:

1) Często mam tak, że np. wchodzę na 6600 long(x25), jest dump i mam -40%, a ja ze strachu zamykam tam pozycję, następnie cena wraca do ceny wejścia. Odp: Musisz zastanowić się co spowodowało, że zająłeś pozycję w tym właśnie miejscu, i przy jakiej cenie twój scenariusz okazuje się mylny 40% straty w zależności jaką częścią budżetu jest ta pozycja wydaje się być duża strata. Odpowiedź sobie na pytanie dokąd tego shorta/longa chcesz zbierać i dobierz sl poniżej/powyżej tego poziom by w ramach negacji twoich założeń uchronić kapitał i rozstawić się w bardziej dogodnym miejscu.

2) Jak sobie poradzić ze stratną pozycją? Odp: Siatka zleceń i uśrednianie ma sens tylko wtedy gdy mamy plan/scenariusz na daną pozycję uśrednianie na pałę w dłuższym terminie będzie skutkowało bankructwem.Jeśli ruch danego waloru zanegował twoje założenia zamykasz ją na stracie musisz pamiętać że lepiej dziś stracić część depo i jutro starać się zarabiać dalej niż się wyzerować i następnego dnia nie mieć za co grać.

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link