Część 4: Świat altcoinów - omówienie oraz zakup pierwszego altcoina

W tej części szkolenia przedstawimy jak należy zakupić swojego pierwszego altcoina.

Posiadając już Bitcoina - za pomocą którego wykonywać będziemy wszystkie nasze zakupy w celu zwiększenia jego ilości, decydujemy się na handel tańszymi instrumentami. Licząc jednocześnie na ich wzrosty w stosunku do głównej waluty. Każdy procent wzrostu danego instrumentu pozwoli nam na powiększenie ilości posiadanych przez nas Bitcoinów. Działa to tak samo jak handel gotówką czy innymi dobrami wycenionymi w stosunku do waluty.

Zakładając, że posiadamy kwotę 1000 PLN którą chcemy zainwestować w wybrany przez nas instrument finansowy - przykładowo dolar - w celu powiększenia ilości złotówek decydujemy się na jego zakup po niskim kursie i spokojnie oczekujemy na jego wzrost w celu sprzedaży po kursie wysokim. Kupując USD po kursie 3 PLN za sztukę, otrzymamy, w przybliżeniu, 333 banknoty jednodolarowe. Czekając na wzrosty, przechowujemy nasze banknoty w bezpiecznym dla nas miejscu, a w momencie kiedy dolar osiąga kwotę nas interesującą - załóżmy 4 PLN - sprzedajemy go. W tym momencie powiększyliśmy nasz budżet inwestycyjny o 332 PLN. Tak też działa handel Bitcoinem. Altcoiny wyceniane są w satoshi - ułamkowej części Bitcoina. Wyobraźmy więc sobie sytuację, że wykonujemy zakup waluty X której cena wynosi 0,005 BTC, a do zakupu jej przeznaczamy 1 BTC. Po wykonanej transakcji otrzymamy 200 sztuk waluty X która aktualnie warta jest dokładnie 1 BTC. Wzrost ilości posiadanych przez nas Bitcoinów nastąpi w momencie kiedy cena coina X wzrośnie powyżej 0,005 BTC, a spadek ilości nastąpi kiedy cena spadnie poniżej wartości 0,005 BTC.

altcoin

Przyjmijmy, że po czasie 1 miesiąca coin X wzrósł 10% - jego aktualna cena wynosi więc 0,0055 BTC a przy sprzedaży wszystkich coinów nasz kapitał powiększy się o 0,1 BTC. Zarówno przy wzrostach jak i spadkach zasada jest taka sama, dlatego też warto wyznaczyć sobie moment, gdzie satysfakcjonuje nas zysk i powinniśmy sprzedać naszą “pozycję” oraz miejsce, gdzie należy ograniczyć straty i zaakceptować, że się myliliśmy.

Podczas wyboru altcoina w którego zamierzamy zainwestować należy zastanowić się czy ma to być inwestycja krótko, średnio, czy też długoterminowa. Musimy pamiętać o tym, że niektóre projekty mogą znajdować się aktualnie przed korektą aktualnej ceny lub są w jej trakcie, lecz mają potencjał w dłuższym okresie na znaczne wzrosty - jest to bardzo dobra propozycja dla lokaty długoterminowej. Na przykład, jeżeli nasza analiza podpowiada nam, że dany coin może za kilka lat być szeroko wykorzystywany na całym świecie, powinniśmy ulokować go w naszym portfelu inwestycji długoterminowych.

W przypadku inwestycji krótkoterminowej należy wybierać coin, które wzrosty mają dopiero przed sobą - wynika to zazwyczaj z analizy wykresu kursu giełdowego danej kryptowaluty. Dodatkowym czynnikiem mogącym potęgować wzrosty są zbliżający się ciekawe wydarzenia związane z projektem.

Przed zainwestowaniem w dany projekt należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. White Paper - jest to najważniejszy dokument w każdej kryptowalucie. Jego analiza powie nam dokładnie, czym dana kryptowaluta jest, jakie są plany rozwojowe projektu oraz jaką technologię wykorzystuje. Whitepaper są zazwyczaj skomplikowanymi, technicznymi dokumentami, jednak ich dokładne zrozumienie zapewni nam przewagę informacyjną nad innymi, mniej uważnymi inwestorami.

  2. Użyteczność - warto zastanowić się również nad tym czy projekt ten wnosi coś nowego na rynek oraz czy jest on, na swój sposób, innowacyjny.

  3. Marketing - musimy sprawdzić czy twórcy projektu zajmują się jego reklamą i promocją. Wiadomo, że sprzedaż każdego dobra materialnego bez jego promocji jest niezwykle ciężka, a przy obecnej konkurencji na rynku może się okazać wręcz niemożliwa.

  4. Drużyna deweloperska - jedna z najważniejszych kwestii - należy koniecznie sprawdzić wiarygodność osób tworzących dany projekt. Tylko i wyłącznie od nich zależy czy będzie on rozwijany w zaplanowany sposób i w zgodzie z zakładanym harmonogramem.

  5. Ilość powstałych coinów / sposób ich rozprowadzenia (tzw. podaż, ang. coin supply):

  • Ile z kryptowaluty jest w posiadaniu zespołu?
  • Ile coinów dostępnych jest obecnie na rynku - ilość wydobyta i wprowadzona do obiegu.
  • Szybkość wydobycia / wprowadzania do obiegu.

Decydując się na zainwestowanie swoich bitcoinów (BTC) w altcoina, możemy zakupić je na jednej z giełd kryptowalut lub też zainwestować w projekty, które znajdują się w fazie ICO - odpowiednika IPO w świecie kryptowalut. Zakup altcoina na sprawdzonej giełdzie daje nam pewność, że jest on poniekąd sprawdzony, a inwestorzy się nim interesują. Inwestycja w ICO niesie za sobą ryzyko związane z tym, że projekt w którymś momencie może niestety zostać porzucony, a co za tym idzie nasze zainwestowane środki staną się bezwartościowe.

Podsumowując, inwestowanie w ICO jest bardziej ryzykowne, lecz oferuje potencjalnie wyższy zwrot inwestycyjny. To tak, jakbyście wzięli udział w przedsprzedaży giełdowej Apple. Cały problem polega na tym, że na każde Apple przypadają setki firm które upadły. Dlatego, na sam początek waszej przygody z kryptowalutami, zalecamy skupić się na altcoinach dostępnych na największych giełdach świata - np. Binance lub Coinbase. Jeżeli interesuje was temat ICO zapoznajcie się z artykułem omawiającym szczegółowo procedury związane z taką inwestycji.


Zakup pierwszego altcoina na giełdzie

W momencie kiedy nasze środki są już dostępne na koncie, warto przeanalizować sytuację na rynku i zdecydować się w którego altcoina chcemy zainwestować.

(UWAGA - posiadane środki najlepiej podzielić na kilka projektów, a nie wrzucać wszystko do jednego worka!)

Zacznijmy od zakupy drugiej co do wielkości kryptowaluty - Ethereum (ETH)

altcoin

W wyszukiwarce po prawej stronie wpisujemy skrót interesującej nas waluty - w tym wypadku skrót Ethereum to ETH . Aby przejść do wykresu waluty oraz możliwości jej kupna i sprzedaży wystarczy kliknąć w nazwę pary walutowej - ETH/BTC.

altcoin

W tym miejscu ukaże się nam ekran przedstawiający aktualne zlecenia kupna i sprzedaży. Dodatkowo widzimy aktualny wykres kryptowaluty, wykonane transakcje oraz interesujące nas pola oznaczone żółtą strzałką kupna (buy) lub sprzedaży (sell). Aby wykonać swój pierwszy zakup ETH należy wpisać w polu “price” cenę po której chcemy kupić walutę oraz jej ilość. Zazwyczaj jest to aktualna cena rynkowa, możemy jednak “ustawić” nasze zlecenia zakupu po niższym kursie, jeżeli nasza analiza mówi nam, że cena danej kryptowaluty będzie spadała. Binance przyszło tutaj z pomocą - za pośrednictwem przycisków: 25%, 50%, 75% lub 100% możemy określić dokładnie jaką część posiadanych bitcoinów chcemy zamienić na daną walutę.

Warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje zleceń kupna oraz sprzedaży. Pierwszy z nich to Limit (buy/sell). Za jego pomocą dodajemy nasze zlecenie do ordebooka, czyli zbioru wszystkich zleceń na danej parze walut. Zlecenie zostanie zrealizowane w momencie kiedy ktoś kupi bądź sprzeda od nas, po cenie która została przez nas określona (w zależności od tego po której stronie rynku ustawiamy swoje zlecenie). Taki rodzaj zleceń zwiększa płynność rynku, dzięki czemu za zlecenie typu Limit płacimy niższą prowizję. Jeżeli macie problem z wyobrażeniem sobie tego, pomyślcie o liście na której kilka osób zapisuje po jakiej cenie chciałoby kupić bądź sprzedać koszyk jabłek.

Drugi typ zleceń to zlecenia Market (buy/sell). Za ich pomocą kupujemy altcoina po aktualnej cenie rynkowej. Nie wystawiamy zlecenia, lecz realizujemy je od kogoś. Płacimy za to większą prowizję, jednak nie musimy się martwić, czy nasza oferta zostanie zrealizowana. Nawiązując do naszej prostej analogii, to tak, jakby naszą listę jabłek wzięła kolejna osoba i patrząc na ceny po której reszta handlowców pragnie sprzedać lub kupić dany towar, wskazała na jedno ze zleceń i powiedziała, że po tej właśnie cenie jest w stanie np. kupić kosz jabłek.

Po kliknięciu w któryś z tych przycisków system automatycznie przeliczy ilość możliwego do zakupu ETH po aktualnej cenie rynkowej oraz poda nam kwotę jaką zapłacimy. Kiedy zdecydujemy się już na interesującą nas cenę oraz ilość którą chcemy kupić potwierdzamy to klikając na zielony przycisk Buy. Brawo - właśnie kupiłeś Ethereum!

altcoin

Transfer zakupionych ETH na portfel

Po zakupie ETH na giełdzie musimy zdecydować czy chcemy je przetrzymywać na giełdzie czy też wysłać i zabezpieczyć na naszym portfelu prywatnym. Jeśli handlujemy codziennie i przewidujemy wzrost zakupionej kryptowaluty w ciągu kilku dni możemy oczywiście zostawić ją na giełdzie w celu sprzedaży, jeśli jednak chcemy dany walor trzymać przez dłuższy okres czasu warto zdecydować się na wysłanie go na swój prywatny portfel.

Powracamy więc do aplikacji Atomic, która również obsługuję ETH.

atomic

Aby uzyskać adres portfela ethereum klikamy przycisk “Receive”.

atomic

I kopiujemy adres portfela, który został wyświetlony.

atomic

Następnie przechodzimy na stronę Binance oraz klikamy w “Portfel” oraz “Wypłata”.

binance

W tym miejscu należy wybrać interesujący nas coin z listy lub wpisać jego skrót.

binance

Po wybraniu Ethereum ukaże nam się okno w którym należy:

  1. Wkleić skopiowany adres z aplikacji Atomic - adres portfela Ethereum. (pamiętajmy aby po wklejeniu adresu sprawdzić poprawność z adresem wyświetlanym w portfelu Atomic!).

  2. Wpisać kwotę jaką chcemy na ten adres wysłać - możemy wybrać całą kwotę lub przesłać tylko część posiadanego przez nas Ethereum. Aktualnie minimalna ilość jaką możemy wysłać to 0.02ETH.

binance

Zatwierdzając transakcję system w celu bezpieczeństwa poprosi nas jeszcze raz o wprowadzenie kodu 2FA oraz otrzymamy maila w którym należy będzie potwierdzić wykonanie transakcji.

Ethereum jest jedną z walut która “podróżuje” pomiędzy adresami w bardzo szybkim tempie, tak więc już po chwili od wysłania powinno się znaleźć na naszym prywatnym portfelu.

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link