Część 5: Portfele kryptowalutowe

Portfele kryptowalutowe

Interesując się branżą kryptowalut nie sposób pominąć tematyki portfeli. Ale czym one dokładnie są? Jak działają? I co najważniejsze - która opcja jest najbezpieczniejsza?

Temat portfeli kryptowalutowych to podstawy w tej branży. Każdy posiadacz czy to tokenów, czy coinów gdzieś musi je przechowywać. Teoretycznie można trzymać swoje krypto na giełdzie, ale o ile nie jest to absolutnie konieczne do bieżących operacji, jest to raczej kiepski pomysł. W tym artykule poznamy rodzaje portfeli oraz przyjrzymy się kwestiom bezpieczeństwa. Na początku jednak powinniśmy poznać kilka podstawowych pojęć - nie będą to jednak encyklopedyczne definicje, a raczej obrazowe przedstawienie funkcji - tak aby pojęcia te były zrozumiałe.

Klucz publiczny - porównując portfel do konta bankowego, to nasz numer rachunku. Możemy go bezpiecznie udostępniać, bo jest po prostu ciągiem cyfr i liter, które osoba wysyłająca do nas “przelew” powinna wpisać w polu “odbiorca”.

Klucz prywatny - pozostając w analogii do bankowości, można porównać do danych naszej karty płatniczej. Każdy posiadacz tych danych, może swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na przypisanym do tej karty rachunku. Oczywiście oznacza to, że klucze prywatne powinniśmy przechowywać w bezpiecznym miejscu i nigdy nie udostępniać ich osobom niepowołanym.

Seed - fraza pozwalająca odzyskać dostęp do portfela - kluczy prywatnych - środków zgromadzonych na danym portfelu. Podobnie jak w przypadku klucza prywatnego - każdy kto ma dostęp do tej frazy, ma pełen dostęp do środków zgromadzonych na portfelu. Jest jednak pewna różnica. Nasz portfel może mieć wiele adresów, a co za tym idzie wiele kluczy prywatnych. jeżeli ktoś zdobędzie tylko jeden klucz prywatny, zdobędzie dostęp do środków przypisanych (zgromadzonych) tylko do jednego klucza publicznego (adresu), natomiast jeżeli ktoś zdobędzie seed, zdobędzie pełną kontrolę.

Portfel przechowuje klucze prywatne pozwalające na przesyłanie kryptowalut a nie same kryptowaluty. Tylko ze względu na zwykłe uproszczenie mówi się i pisze o przechowywaniu kryptowalut na portfelu.

HOT WALLETS - Gorące portfele

Najpopularniejsze, najwygodniejsze, niesamowicie użyteczne. Niestety mają też pewną niesamowicie istotną wadę, nie są najbezpieczniejszym wyborem. Gorące portfele to - mocno upraszczając - portfele zainstalowane na urządzeniach z dostępem do internetu, takich jak smartfony lub komputery. Są wygodne w obsłudze i zapewniają bardzo łatwy i szybki dostęp do przechowywanych kryptowalut. Niestety ciągła łączność z internetem oraz fakt, że są to po prostu programy czy aplikacje sprawia, że portfele takie nie są zbyt bezpieczne. Oczywiście odpowiednie korzystanie z urządzeń na których zainstalowane są takie portfele, podnosi poziom bezpieczeństwa, jednak nie poleca się trzymać zbyt wielkich kwot w ten sposób. Gorące portfele idealnie nadają się na “codzienny” portfel do regularnych wydatków czy przelewów, i trzymania tam drobnych kwot aby mieć łatwy dostęp do jakiejś ilości kryptowalut.

Aplikacje mobilne Aplikacje na smartfony to najpopularniejsze portfele. Wśród nich dużą popularnością cieszą się portfele obsługujące wiele kryptowalut takie jak często w tym szkoleniu wykorzystywany Jaxx czy np. Coinomi.

Jaxx Liberty Dostępny na praktycznie wszystkie platformy - Android, iOS, Mac OS X, Windows, Linux oraz Google Chrome. Aktualnie portfel ten obsługuje ponad 80 tokenów i coinów. Jedną z dodatkowych zalet Jaxx jest współpraca z ShapeShift co pozwala na natychmiastową wymianę jednej kryptowaluty na inną. Wymiana taka wiąże się co prawda z dość dużymi kosztami, ale warto mieć takie narzędzie pod ręką.

Coinomi Oferuje wsparcie dla ponad 100 coinów i blisko 400 tokenów. Niestety aktualnie jest dostępny tylko jako aplikacja mobilna na Androida i iOS.

Najważniejszą rzeczą jest posiadanie dostępu do kluczy prywatnych. Jeżeli portfel nie daje nam takiej możliwości to znaczy, że tak naprawdę nie mamy pełnego dostępu do kryptowalut przechowywanych na nim.

Portfele desktopowe

Tutaj dużą popularnością cieszą się wspomniany Jaxx oraz Exodus jako portfele obsługujące różne kryptowaluty. W przypadku komputerów osobistych mamy z reguły do czynienia również z programami dedykowanymi dla konkretnych kryptowalut dostarczanymi bezpośrednio przez deweloperów pracujących nad danym projektem. Najczęściej portfele takie dostarczane są zarówno na Windowsa, OSX oraz Linuxa.

Exodus Popularny portfel dostępny na komputery osobiste z systemami Windows, OSx i linux. Obsługuje blisko 100 tokenów i coinów. Exodus podobnie jak Jaxx pozwala na błyskawiczną wymianę kryptowalut na inne dzięk integracji z ShapeShift.

Ardor, Waves - portfele dedykowane Do tej pory mieliśmy do czynienia z tzw. multi walletami - portfelami na których możemy przechowywać różne monety i/lub tokeny. Deweloperzy poszczególnych projektów jednak z reguły dostarczają nam dedykowane oprogramowanie. Np. Waves dostarcza portfel na którym możemy przechowywać nie tylko monety Waves, oraz wszystkie tokeny powstające na tej platformie, ale także BTC, ETH, XMR oraz kilka innych monet.

Kolejnym przykładem może być Ardor który wspiera technologię side chain, więc możemy przechowywać na nim monetę Ardor, inne monety (funkcjonujące na łańcuchach pobocznych) oraz tokeny działające w tym ekosystemie.

Takie portfele pozwalają nie tylko przechowywać kryptowaluty, ale posiadają także wbudowane zdecentralizowane giełdy tokenów lub możliwość tworzenia własnych ankiet.

Portfele przeglądarkowe Tutaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami portfeli - albo takimi które są dodatkami do przeglądarki (jak np. MEW) przechowując dane lokalnie na naszym urządzeniu, lub takie które są aplikacjami internetowymi. Te drugie całkowicie pomijam ze względów bezpieczeństwa bo oznacza to przechowywania kluczy prywatnych w czyjejś bazie danych - podobnie jak w banku. MyEtherWallet Najbardziej znanym portfelem działającym jako dodatek do przeglądarki jest MEW - My Ether Wallet - portfel stworzony do obsługi ETH oraz tokenów działających na Platformie Ethereum.

COLD WALLETS - Zimne portfele

Portfele nie podłączony do internetu. Z tego też powodu są bezpieczniejsze. Znacznie lepiej w porównaniu do portfeli gorących, nadają się do przechowywania większych kwot, w dłuższym terminie. Dostęp do środków jest nieco bardziej utrudniony co niestety zmniejsza wygodę korzystania. Portfele papierowe Najprostszy rodzaj portfela - kartka papieru z zapisanym kluczem prywatnym oraz publicznym. Portfel taki służy do przechowywania jednej kryptowaluty. W przypadku portfeli papierowych nie ma seeda ponieważ składa się on z tylko jednej pary kluczy. Jednym z generatorów takich portfeli jest walletgenerator.net. Ze względów bezpieczeństwa, należy pobrać skrypt generujący, i wygenerować portfel na komputerze w trybie offline. Aby wpłacić na taki portfel kryptowaluty, wystarczy wykonać zwykły transfer korzystając z klucza publicznego. Aby wypłacić z takiego portfela środki, wystarczy zaimportować do gorącego portfela klucz prywatny. Większość aplikacji mobilnych posiada opcję importu przy użyciu kodu QR co sprawia, że wypłata środków z takiego portfela jest stosunkowo wygodna.

Cryptosteel - stalowa wersja portfela papierowego. W porównaniu do zwykłych papierowych portfeli ma kilka zalet, jest odporny np. na wodę, dzięki możliwości zmiany ustawienia płytek z literami i cyframi, można na nim zapisać inny portfel po wykorzystaniu starego - jest wielorazowego użytku.
Portfele sprzętowe Portfele sprzętowe to małe urządzenia służące do przechowywania kluczy prywatnych. Dzięki temu, że działają całkowicie ofline oraz posiadają odpowiednie zabezpieczenia, przechowywanie na nim kryptowalut z założenia jest bardzo bezpieczne. Aby wykonać transakcję, wystarczy podłączyć portfel do komputera i za pomocą odpowiedniej aplikacji na nim wykonać transakcję, którą następnie potwierdzamy bezpośrednio na portfelu sprzętowym np. poprzez wpisanie zdefiniowanego kodu. Aktualnie dwoma najpopularniejszymi producentami urządzeń tego typu są Trezor oraz Ledger Trezor Portfel i menedżer haseł w jednym. Aktualnie można na nim przechowywać ok 50 różnych monet. Trezor posiada również pełne wsparcie dla tokenów ERC20 (tokeny na blockchainie Ethereum). Ledger

Brain Wallet Kolejną metodą bezpiecznego przechowywania kryptowalut jest brainwallet. Jest to po prostu zapamiętanie specjalnego hasła (wymyślonego przez nas samych) które pozwala na odzyskanie portfela. W jednym z wielu generatorów wystarczy wpisać frazę którą łatwo nam będzie zapamiętać. Na jej podstawie wygenerowane zostaną klucze publiczny oraz prywatny.

Jeżeli taki portfel wygenerujemy na bezpiecznym, odciętym od internetu komputerze i zapiszemy sobie jedynie klucz publiczny do wpłat, będzie to chyba najbezpieczniejsza metoda przechowywania kryptowalut tak długo jak pamiętamy frazę użytą do wygenerowania takiego portfela. Skrypt generujący takie portfele możemy mieć zawsze przy sobie np. na pendrivie i po prostu użyć go do ponownego wygenerowania kluczy gdy będziemy ich potrzebowali. Jak widać na powyższych screenach, niezależnie od tego jakiego serwisu użyjemy, wygenerowane na podstawie takiej samej frazy klucze zawsze będą identyczne. Dzieje się tak ponieważ każdy z nich korzysta z tego samego szyfrowania.

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link