XRP Ripple

Wstęp
Platforma Ripple, co może być zaskakujące, powstała wcześniej niż sam bitcoin (BTC). Ojcem założycielem był Ryan Fugger - deweloper z Kanady. Jego celem było zaprogramowanie internetowego systemu wymiany wartości dla lokalnej społeczności. Stworzona w 2004 r. platforma nosiła nazwę RipplePay. W 2005 r. wystartowała pierwsza działająca wersja systemu. Ideą, która przyświecała projektowi było natychmiastowe księgowanie transakcji na zasadzie modelu IOU (ang. I owe you). Model ów opiera się o tworzenie sieci wzajemnych zobowiązań finansowych pomiędzy zaufanymi stronami na zasadzie zaciagniętych kredytów. W momencie, w którym transakcja zachodzi między niezaufanymi stronami, wówczas musi być ona pierw przetransferowana przez wzajemnie ufających sobie członków sieci, aż dotrze do końcowego odbiorcy środków. System RipplePay nie transferował zatem żadnych środków, lecz księgował informacje o wzajemnych zobowiązaniach finansowych poszczególnych członków sieci, toteż transakcje mogły być dokonywane natychmiastowo z pominięciem sesji bankowych. Założenia leżące u podstaw RipplePay, sa wykorzystywane w sieci Ripple do dziś. Utworzona we wrześniu 2012 r. społka - OpenCoin Inc. zapoczątkowała prace nad Ripple Transaction Protocol - RTXP. W niedługim czasie stworzono kryptowalutę XRP. . W następnym roku. OpenCoin zmienił nazwę na Ripple Labs. Pośród bardziej znanych instytucji, które zainwestowały w rozwój Ripple znajdują się Venture Capital, Google oraz Andreessen Horowitz.

Jako pierwszy z usług Ripple zaczął korzystać niemiecki bank internetowy Fidor. Później dołączały kolejne banki i spółki, jak np. Earthport - spółka zaopatrująca w rozwiażania płatnicze banki z 65 krajów, np. Bank of America lub HSBC. W 2015 roku Ripple wprowadziło monitorowanie transakcji i regulacje AML, zgodne z amerykańskim prawem bankowym, co oznacza że transakcje w XRP nie są anonimowe. W sierpniu 2016 r. w Japonii zapoczątkowano konsorcjum banków korzystających z sieci Ripple (SBI Holdings). Sieć zrzesza ponad 80% instytucji bankowych w kraju. Po uzyskaniu licencji od japońskiego regulatora finansowego (FS) dnia 26 września 2018 r. SBI Holdings rozpoczęło świadczenie usług płatniczych za pomocą XRP.

Stabilna wersja sieci Ripple (1.0.0) została opublikowana 15 maja 2018 r.

We wrześniu 2018 r. ogłoszono nadchodzące ukończenie prac nad xRapid. Jest to sieć płatnicza umożliwiająco dokonywanie natychmiastowych rozliczeń międzynarodowych z użyciem różnych walut fiducjarnych przy wykorzystaniu transferów za pomocą XRP. Pozwoli to na znaczne zmniejszenie kosztów przelewów międzynarodowych z wymianą walut. Informacja dotycząca przyszłego udostępnienia xRapid została ciepło przyjęta przez inwestorów wywołując 115% wzrost wartości w zaledwie kilka dni. Aktualnie Ripple został zaimplementowany w ponad 90 bankach na całym świecie.Maksymalna podaż XRP to 100 mld jednostek. Nie wszystkie coiny są w obiegu rynkowym, aby uniknąć potężnej nadwyżki podaży. W maju 2017 r. uchwalono systematyczne zwiększanie podaży w obiegu rynkowym w sposób zautomatyzowany i zaufany. Większość, bo aż 55 mld jednostek XRP (55% wszystkich dostępnych) umieszczono na koncie Escrow, które od grudnia 2017 r. systematycznie wypuszcza na rynek 1 mld XRP co miesiąc.. W momencie, w którym rynek nie przyjmie uwolnionej liczby XRP ze względu na zbyt niski popyt, wówczas zostaną one przeniesione na kolejny kontrakt, po wygaśnięciu bazowych 55. Dzięki temu zapobieże się zbyt dużej podaży XRP, która mogłaby doprowadzić do gwałtownego spadku cen, a zarazem zachowa się wiarygodność ze względu na brak możliwości edycji kontraktów Escrow.

Obecnie wg coinmarketcap.com (stan na dzień 18.02) w obiegu rynkowym znajduje się 41.2 mld jednostek XRP.

Ciekawostką jest, że coin XRP nie jest niezbędny dla funkcjonowania sieci Ripple, gdyż oprogramowanie xCurrent umożliwia obsługę różnych walut fiducjarnych.

Technologia xRapid, będąca flagowym produktem Ripple, zapewnia możliwość międzybankowych transferów transgranicznych przy wykorzystaniu różnych walut, w których sam transfer jest przeprowadzany w XRP. W połowie 2018 r. nazwa kryptowaluty została zmieniona z Ripple na XRP. Zespół Ripple Brad Garlinghouse – CEO, pracował na stanowiskach kierowniczych w AOL, Yahoo, SBC, oraz jako CEO Hightail i Dalpad Communications. Brad obecnie jest właścicielem 6.3% wszystkich monet XRP.

Chris Larsen to inwestor VC z Silicon Valley, pomagał on przy zakładaniu Ripple, a także kilka innych firmy FinTech, m.in.: E-Loan, OpenCoin, i Prosper Marketplace.

Jed McCaleb, założyciel jednej z największych (przynajmniej kiedyś) giełd kryptowalut – Mt Gox (giełda została zhackowana po tym jak McCaleb sprzedał firmę Markowi Karpeles).

Dodatkowo Ripple posiada kilku ogólnoświatowo znanych inwestorów, są to m. in.: Google Ventures, Andreessen Horowitz, CME Ventures, Accenture, Santander.

Można śmiało powiedzieć, że w zarządzie Ripple zasiada wiele osób wysoko postawionych w świecie finansów i technologi.

Idea
Ripple (XRP) to rozbudowana platforma do rozrachunków w czasie rzeczywistym (ang. RTGS). Jest quasi-zdecentralizowaną siecią transakcyjną opartą na technologii blockchain i posiada własną walutę cyfrową - XRP. Ripple z założenia ma być alternatywą dla rozliczeń w czasie rzeczywistym pomiędzy instytucjami bankowymi, która zapewnia tańsze, szybsze i wygodniejsze transfery, w tym międzynarodowe.. Przepustowość sieci XRP wynosi ponad 1500 transakcji na sekundę (TPS). Zapewnia również nawet do 50 tysięcy transakcji przy skrajnym obciążeniu, co jest wynikiem na poziomie sieci płatniczej Visa.

Konkurencja
Odpowiednikiem i zarazem konkurentem bankowego systemu komunikacji SWIFT w sieci Ripple jest xCurrent, który jest otwartoźródłowy i może zostać zintegrowany z różnymi sieciami blockchain.

Zastosowanie monety XRP
W tym przypadku trzeba rozróżnić wszystkie obszary działalności firmy.

RippleNet

Jest to nazwa Globalnego Systemu Płatniczego Ripple. System ten, to globalna sieć banków, w której ludzie mogą przesyłać i odbierać płatności za pomocą technologii Ripple. RippleNet zapewnia tzw. “gross settlement certainty”, czyli przelewy między bankami lub między instytucjami finansowymi. Jest to istotne, gdyż dzięki tej opcji banki mogą wysłać wszystkie transakcje jako oddzielne, mimo że wysyłają cały ich pakiet zbiorczo w jednej sesji.

RippleNet działa w oparciu o współpracę z licznymi bankami i instytucjami finansowymi. Kiedy bank dołączy do sieci, użytkownicy z całego świata będą mogli korzystać z funkcji oferowanych przez sieć za pomocą lokalnego współpracującego z RippleNet banku. Użytkownikami mogą być klienci korporacyjni, indywidualni oraz wszelkie organizacje, którym zależy na korzystaniu z usług sieci.

RippleNet dostarcza serii rozwiązań:

xCurrent: Przetwarzanie Płatności xRapid: Źródło Płynności Finansowej xVia: Inicjowanie Płatności xCurrent

Pozwala na przetwarzanie przelewów między bankami. RippleNet opisuje to tak:

“Standaryzowana technologia umożliwiająca komunikowanie się i dokonywanie transakcji międzybankowych ze zwiększoną prędkością, transparentnością i efektywnością.”

xRapid to sieć rozliczeniowa dla banków, która pozwala na dokonywanie natychmiastowych transferów przy użyciu różnych walut fiducjarnych z wykorzystaniem XRP jako środka transferu.

xVia to rozwiązanie dla instytucji finansowych, które chcą użyć jednego oprogramowania do obsługi różnych systemów płatności. Interesującym jest fakt, że można wszystkie transfery monitorować a nawet dołączać różne dodatkowe załączniki jak np. faktury. xVIA dokonuje integracji infrastruktury bankowej i API RippleNet

Mining
Nie, nie można kopać XRP. W obiegu krąży stała liczba kryptowaluty. Zgodnie z regułami protokołu Ripple, nie można wydobywać nowych krypto monet XRP. Łączna liczba utworzonych XRP wynosi 100 miliardów, sam przepływ jest kontrolowany przez Ripple. Kontrola przepływu została skrytykowana przez sympatyków Bitcoina oraz pozostałych kryptowalut.

Ripple zdecydowało się na zamrożenie 88 proc. monet, po to aby sprzedawać miliard XRP co miesiąc. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na przewidywany poziom podaży waluty.

Podsumowanie
Mimo wielu kontrowersji nie można odmówić temu projektowi bardzo mocnego zaplecza technologicznego. Nie da się także zaprzeczyć ambicjom założycieli, które jak dotąd nie pozostają jedynie pustymi sloganami, a są sukcesywnie przekuwane w realizację kolejnych etapów roadmapy oraz zdobywanie znaczących w świecie technologii i finansów partnerów i klientów.

Strona www:
https://ripple.com/

Portfele:
Toast Wallet dla Ripple, dla wszystkich systemów operacyjnych a także w wersji przeglądarki
https://toastwallet.com/
Rippex Wallet wersja mobilna i przeglądarkowa
https://rippex.net/carteira-ripple.php#/

Portfel sprzętowy
Ledger Nano S https://shop.ledger.com/?r=fb95c418f05d

White Paper: https://ripple.com/files/ripple_consensus_whitepaper.pdf
Kod źródłowy: https://github.com/ripple
Explorer:https://xrpcharts.ripple.com/#/transactions https://ripple.com/build/ripple-info-tool/

Social Media:
Facebook
https://www.facebook.com/ripplepay/
Twitter
https://twitter.com/ripple
Youtube
https://www.youtube.com/channel/UCjok1uTSBUgvRYQaASz6YWw
LinkedIn
https://www.linkedin.com/company/ripple-labs/?originalSubdomain=pl

Giełdy
BitBay https://auth.bitbay.net/ref/ZXC3YqpQXZ2C
Binance https://t.me/TRQProAT/1312
Kucoin https://www.kucoin.com/?rcode=tJeRc4
Bittrex https://international.bittrex.com/account/register

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link