Zyski

Dobry wieczór 😊

Większość z nas kupiła alty w ostatnim czasie – udało się je załapać w dobrym punkcie – jeśli jeszcze nie, to szukajcie wejścia na tych jeszcze nie spompowanych. Optymizm pojawił się na rynku i większość z nich pięknie rośnie – a w raz z nimi nasze portfele w blockfolio. Pewnie niektórzy z nas już przeglądają katalog lambo, inni wybierają kolor ścian w nowym domu, który sobie postawią, jak np. ETH dojdzie do 4000$ - i bardzo dobrze – jakieś marzenia i cel zarabiania trzeba mieć.

„Spotyka się dwóch inwestorów giełdowych: – Co byś zrobił, gdybyś wygrał w totka 10 mln? – Nic. Dalej grałbym na giełdzie… Dopóki by kasy starczyło”.

Ale tego wszystkiego nie kupicie, jeśli nie zrealizujecie zysków. Stąd ten wpis. Piszę go, aby w ferworze walki nie popełnić tych wszystkich błędów, które odbijały się nam czkawką przez ostatnie 2 lata, widząc, jak alty, które kupiliśmy w złym miejscu, spadły o 98%. Na rynku nie liczy się sam poziom wejścia, a raczej poziom wyjścia z niego.

Pewnie wraz z dalszymi wzrostami pojawią się prognozy wśród „cenionych analityków” mówiące o wzrostach po 1000% na wszystkim, co się rusza, itd... Pamiętacie jednak, co się działo jak BTC był po 17k, czy 20k? Na większości grup internetowych, a nawet w mediach tradycyjnych pojawiały się już analizy mówiące o 50k, 100k, itd… Mówiono wówczas, że jedyny kierunek, jaki może obrać rynek, to tylko dalsze wzrosty! I co? BTC spadł wówczas ponad 80%, a część z nas została z nim w portfelu, a co gorsza sprzedawała na stracie podczas spadków.

Piszę i przypominam o tym, ponieważ przy zajmowaniu pozycji należy sobie przyjąć sztywne zasady wychodzenia z niej. Są różne szkoły podejścia do tego tematu. Przykładowo można sobie wycielić portfel na long term – czyli, że zakładamy, iż skupujemy dany instrument i trzymamy go np. 2-5 lat lub do czasu gdy osiągnie BTC np. 100k. Można sobie zrobić portfel mid term – czyli coś, co sam obecnie zrobiłem u siebie. Zakładam scenariusz, który opisałem tutaj wcześniej – dla mnie kluczowy termin na podjęcie decyzji o wyjściu z pozycji na altach to koniec marca lub dojście do moich TP. I ostatnią opcją to portfel na tzw. Scalp – czyli nie czekamy na TP tylko zamykamy po np. 3-5% świecy w górę i skaczemy na kolejny alt.

Wszystkie one jednak powinny być zarządzany w mądry sposób – czyli trzeba w jakiś sposób prowadzić pozycje. Jeśli widzę, iż alt, który kupiłem, wzrósł o 100% i ma korektę, a moje TP było na 125%, to musze umieć podjąć decyzje o zamknięciu pozycji. Tutaj z pomocą powinny przyjść wam jakieś podstawowe wskaźniki AT, np. linie trendu, chmury ichimoku, linie Williams aligator – cokolwiek, według czego będziecie prowadzić pozycje. Wg tych wskaźników, przykładowo po zejściu ceny pod chmurę, średnią, itd. zamkniecie pozycje – ale na zysku. Bo jeśli usłyszycie od kogokolwiek obecnie, iż „taniej już nie będzie” lub „nie sprzedawaj, bo NA PEWNO idziemy na ATH”, to znaczy, że ten ktoś nie ma bladego pojęcia, o czym pisze. To rynek rozstrzygnie na końcu kto ma rację, ale lepiej zarobić mniej, niż stracić. Warto pamiętać, że nie ma niczego ważniejszego od ochrony własnego kapitału. I jeszcze a propos zarabiania i inwestowania pieniędzy. Sprawdźcie oferty lokat w banku – przypomnę, że obecnie najlepsze z nich dają 3% w skali roku, więc jeśli Wy nie będziecie się cieszyć z 10% zarobionych w ciągu miesiąca, to znaczy, że jest spora szansa, iż w dłuższym terminie będziecie tylko tracić.

„Znanego maklera, który zbił majątek na transakcjach giełdowych spytano kiedyś jaka jest tajemnica jego sukcesów. – To bardzo proste – odpowiedział makler – ja zawsze kupuję akcje od pesymistów i sprzedaje je optymistom”.

#Moonsoon i #3kteż

Tomasz

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link