Część 2: Czym jest Blockchain i kryptowaluty

Blockchain i kryptowaluty - zrozumieć środowisko, Cz. I

“Pierwsza generacja rewolucji cyfrowej przyniosła nam Internet informacji. Druga generacja – napędzana technologią blockchain – przynosi nam Internet wartości: nową platformę do przekształcania świata biznesu i starego porządku spraw ludzkich na lepsze.” – Don Tapscott, współzałożyciel Blockchain Research Institute.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań inwestycyjnych należy zwrócić uwagę nie tylko na sam interesujący nas instrument finansowy, lecz również środowisko, w którym został on stworzony. Ważne jest również, aby w pełni zrozumieć na czym opiera się jego działanie. Pozwoli nam to lepiej poznać i ocenić rynek oraz przewidzieć z większym prawdopodobieństwem możliwości jego rozwoju. W tym również poziom ewentualnych zysków jak i strat jakich możemy się spodziewać.

Zanim otrzymaliśmy możliwość zakupu kryptowalut oraz tradingu na nich, powstało ich środowisko, czyli Blockchain - łańcuch bloków.

Technologia Blockchain została stworzona w celu przechowywania oraz przesyłania informacji transakcyjnych zawieranych w internecie. Wszystkie transakcje posegregowane są w postaci kolejno następujących po sobie bloków danych, do których przyporządkowana jest określona liczba transakcji oraz znacznik czasowy.

W momencie kiedy dany blok zostanie zapełniony informacjami (danymi transakcyjnymi) następuje utworzenie kolejnego bloku a po nim następnego i kolejnego, i tak dalej. W ten sposób formuje nam się łańcuch powiązanych ze sobą bloków, w których przechowywane mogą być dane o różnych, niezwiązanych ze sobą transakcjach. Na przykład informacje dotyczące zmiany posiadacza danej kryptowaluty (było to pierwsze z zastosowań blockchainu wykorzysane w Bitcoinie), firmowych udziałów, stanów własności czy transakcjach handlowo-usługowych.

blockchain

Opisana metoda sama w sobie nie jest innowacją. Metodyka ta stosowana jest przy prowadzeniu ksiąg ewidencyjnych czy rozrachunkowych. Gdzie zatem szukać przełomu lub czegoś co może zrewolucjonizować aktualnie używane systemy rozliczeniowe?

Blockchain, jako zbiór danych, zabezpieczony jest poprzez wyspecjalizowane systemy kryptograficzne, co czyni go praktycznie niemożliwym do złamania przy pomocy obecnej technologii. Tradycyjne systemy przechowują dane w jednym miejscu wykorzystując dostępny serwer obliczeniowy. W przypadku blockchain, informacje rozproszone są po wielu blokach i uwierzytelniane przez każdy komputer podłączony do sieci łańcucha danych. Blockchain i kryptowaluty cechują się zatem decentralizacją.

W praktyce wygląda to tak, że dzięki popularnemu już systemowi peer-to-peer, każdy komputer jest w stanie brać udział w przesyłaniu, jak i uwierzytelnianiu transakcji. Wystarczy pobrać pełen łańcuch bloków, nazywany węzłem bądź, z angielskiego - full node.

Głównym aspektem, który wyróżnia blockchain od standardowej bazy danych jest brak możliwości wprowadzania zmian w danych uprzednio zapisanych. W przypadku baz danych zarządzających oprogramowaniem za pomocą jednego serwera, możemy bez najmniejszego problemu wymazać lub edytować wszystkie wprowadzone dane, np.: transakcje. Korzystając z blockchain nie ma takiej możliwości. Po zatwierdzeniu informacji, np. o transakcji, zostaje ona przypisana na stałe do określonego bloku i edytowanie jej lub usunięcie jest niemożliwe. Blockchain jest zatem świetnym rozwiązaniem problemów w których kluczowe jest zaufanie, a raczej jego brak. Jeżeli w ramach systemu funkcjonować musi grupa użytkowników, która nie ufa sobie wzajemnie, zabezpieczony kryptografią blockchain jest ich jedynym wyjściem.

W przypadku próby oszustwa, np.: wprowadzenia nieautoryzowanej transakcji lub zmiany już istniejącej, węzły blockchain, w procesie weryfikacji, odkryją, że w jednej z kopii księgi występuje jakaś transakcja niezgodna z zapisami sieci. W takim przypadku odmówią jej uwzględnienia w łańcuchu bloków. Efektem odmowy jest odrzucenie bloku zawierającego sfałszowane informacje, a co za tym idzie - zmiana nie zostanie uwzględniona w całości łańcucha.

blockchain

Istotną zaletą całego systemu jest anonimowość. Transakcje wykonywane przez użytkownika zapisywane są w niepodrabialnym i zaszyfrowanym dzienniku transakcji. Paradoksalnie, blockchain posiada zazwyczaj otwarty i publiczny dostęp, lecz dzienniki transakcji nie są przypisane do konkretnych osób, co powoduje trudności w fizycznej identyfikacji posiadacza danego portfela. Mówimy zatem, że Bitcoin - pierwsza, najstarsza i najbardziej zaufana kryptowaluta jest pseudoanonimowa. Znamy adresy posiadaczy bitcoinów, jednak nie możemy określić do kogo należą one w realnym świecie.

Aktualne rozwiązania technologiczne nie dają możliwości złamania zabezpieczeń łańcucha bloków wykorzystującym protokół POW (Proof of Work - zabezpieczenie globalnej sieci kryptowaluty za pomocą dużej mocy obliczeniowej).

Jedynym realnym zagrożeniem jest tzw. “atak 51%”. Polega on na tym, że atakujący znajduje się w posiadaniu ponad 50% mocy obliczeniowej całej sieci. Wówczas może on zatwierdzać bloki, co umożliwi wprowadzenie zmian w blockchainie lub też wytworzenie osobnego łańcucha bloków wewnątrz sieci, celem podwójnego wydatkowania danej kryptowaluty.

Atak tego typu jest możliwy na walutach o niskiej mocy obliczeniowej. W przypadku Bitcoina (BTC) wymagałby ogromnego zaplecza sprzętowego oraz zasobu energii, toteż jest on wysoce nieprawdopodobny, ze względu na swoje niewyobrażalne koszty finansowe.

Spekuluje się, że wraz z wprowadzeniem komputerów kwantowych, w sposób znaczący, zwiększających możliwości obliczeniowe układów komputerowych, system zabezpieczeń kryptowalut opartych na starych blockchainach, również będzie musiał zostać znacząco zmodyfikowany, tak aby oprzeć się możliwym atakom. Aktualnie, kryptografia funkcji eliptycznej na której opiera się Bitcoin, jest zwyczajnie niemożliwa do złamania i pozostanie tak, aż do momentu skonstruowania pierwszych potężnych komputerów kwantowych.

Dlatego niektóre kryptowaluty już na dzień dzisiejszy posiadają odpowiednie systemy szyfrowania, które zabezpieczają je przed taką możliwość. Nie wiedząc jednak jakie w rzeczywistości możliwości posiadać będą komputery kwantowe, ciężko jest stwierdzić, czy one również okażą się niezawodne. W tej dziedzinie możemy jedynie spekulować.

Przykładowe sposoby zastosowania Blockchain :

 1. Systemy przeliczania głosów - niezaprzeczalne oraz w pełni zautomatyzowane zliczanie głosów wyborców wraz z pełną, lecz anonimową historią głosowania,
 2. Płatności oraz przekazy pieniężne Peer-to-peer - wymiana gotówkowa pomiędzy użytkownikami bez pośredników wykonywana w czasie rzeczywistym,
 3. Hazard - anonimowość graczy, przekazy wygranych, możliwość wprowadzenia własnej waluty do gier.
 4. Usługi rządowe - tworzenie akt osobowych, aktów własności. Wprowadzenie ujednoliconego systemu opłacania składek i podatków,
 5. Inteligentne kontrakty - zawierane i wykonywane w sposób automatyczny bez kontroli podmiotów zewnętrznych, lecz obdarzone zaufaniem w obrębie sieci blockchain,
 6. Transport - wynajem aut, współdzielenie przejazdów, ominięcie pośredników oraz regulacji państwowych,
 7. Weryfikacja cyfrowej tożsamości - rozproszone informacje dotyczące osób,cyfrowe podpisy,

*Cztery podstawowe zasady, na których opierają się systemy blockchain: *

Sieci te są :

1. Rozproszone - każda maszyna podłączona do sieci posiada kopię blockchaina, a cała struktura jest zdecentralizowana. 2. Trwałe - ze względu na strukturę jest ona niezmienna oraz niewrażliwa na uszkodzenia - nie można jej spalić, zalać czy przypadkowo skasować. 3. Publiczne - osoby wykorzystujące sieć są anonimowe ze względu na trudność w identyfikacji, jednak wszystkie ich ruchy w obrębie sieci są już dostępne dla każdego użytkownika. 4. Oznaczone datą - wszystkie transakcje wykonane w obrębie sieci posiadają informację o dacie zawarcia.

Proces działania systemu blockchain jest na tyle rozbudowany i skomplikowany, że warto w tym miejscu, po wyjaśnieniu niezbędnych podstaw, przejść do tematu, który traderów interesuje najbardziej - Kryptowalut.

*Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to w sobotni wieczór dzwoni do nas przyjaciel i prosi o wysłanie 100zł, bo zabrakło mu na paliwo, żeby dotrzeć do domu. Oczywiście - logujemy się do naszego banku, wklepujemy kwotę, zatwierdzamy przelew i cieszymy się widząc, że środki zostały odjęte z naszego rachunku bankowego i pozwolą naszemu przyjacielowi na powrót do domu. Ale zaraz zaraz… czy na pewno? Niestety ze względu na to, że banki nie pracują w weekendy, przelew został wysłany poza godzinami obowiązujących księgowań. Nasz przelew będzie “wisiał” w systemie bankowym, aż w poniedziałkowy poranek zostanie zaksięgowany przez systemy bankowe, by dotrzeć do naszego przyjaciela najwcześniej w poniedziałkowe popołudnie. Dlaczego tak się dzieje? Spowodowane jest to tym, że uzależnieni jesteśmy od pośredników (banków), którzy kontrolują oraz ograniczają przepływ naszych środków. A gdybyśmy pominęli działanie osób i podmiotów trzecich a znaleźli możliwość wysyłanie środków bezpośrednio do interesującej nas osoby? Tutaj z pomocą przychodzą kryptowaluty…. *

Kryptowaluty są pierwszymi środkami płatniczymi, które powstały bez współpracy z jakąkolwiek istniejącą instytucją finansową. Obrót kryptowalutami odbywa się elektronicznie, bez udziału żadnego systemu bankowego, bezpośrednio między użytkownikami waluty kryptograficznej, czyli w technologii peer-to-peer.

Oznacza to, że transakcje nie są w żaden sposób nadzorowane bez organy rządowe lub banki. Nie ma więc podmiotu, który poinformuje organy skarbowe, jeżeli będziemy chcieli sprzedać dużą ilość jednostek kryptowaluty, jak dzieje się to w przypadku transakcji bankowych na kwotę przekraczającą równowartość 15 tys. EURO.

Wszystkie środki trzymane przez nas w kryptowalutach składowane są na prywatnym, zabezpieczonym portfelu sprzętowym, dedykowanym lub też elektronicznym, do którego dostęp ma jedynie jego właściciel. Dzięki temu mamy pewność, że ewentualni wierzyciele nie zablokują naszych kont za pośrednictwem żadnej z instytucji finansowych oraz chronimy środki również przez jakąkolwiek ingerencja komorniczą.

Warto nadmienić, że pierwszą walutą cyfrową wprowadzoną do obiegu był Bitcoin (BTC). Aktualnie jest to waluta posiadająca największą kapitalizację spośród wszystkich dostępnych kryptowalut. Ilość monet, która zostanie wprowadzona do obiegu jest ściśle ograniczona (21 milionów sztuk), a każda z nich jest na swój sposób unikatowa.

Żadna z nich, dzięki zapisowi w blokach, nie może zostać wydana podwójnie lub zduplikowana. Nie istnieje również możliwość wprowadzenia do systemu bitcoinów z niewiadomego pochodzenia.

blockchain

Wśród najciekawszych wydarzeń w historii bitcoina wymienić możemy :

 1. 2008 rok - narodziny pierwszej waluty internetowej - Bitcoin,
 2. 22.05.2010 - zakup pizzy - zapłacono 10 000 bitcoinów,
 3. 09.02.2011 - Bitcoin wyceniony został na równi z amerykańskim dolarem $,
 4. 02.06.2011 - Bitcoin osiąga cenę 10$,
 5. 10.04.2013 - Bitcoin osiąga cenę 266$,
 6. 20.02.2017 - Bitcoin wyceniono na 1055$,
 7. 17.12.2017 - Bitcoin osiąga szczyt swojej dotychczasowej wyceny, przebijając 19500$,

Bitcoin, jak i inne cyfrowe waluty, w czasie swojego istnienia przeżywał wspaniałe wzloty, ale również bolesne upadki. Osoby, które we wczesnych etapach zdecydowały się na inwestycję w BTC lub zajmowały się jej wydobywaniem (miningiem) miały ogromną szansę zbicia fortuny. Z całą pewnością istnieje również spora grupa ludzi, którzy stracili pieniądze w wyniku inwestycji w kryptowaluty, ze względu na ich sporą zmienność.

Powyżej pozwoliłem sobie użyć sformułowanie “wydobywanie Bitcoina”. Często jest ono również nazywane kopaniem kryptowalut. Czym tak naprawdę jest to kopanie?

Określenie kopania kryptowalut pochodzi z tłumaczenia angielskiego słowa “mining”, używanego w kontekście wydobywania walut cyfrowych. Większość kryptowalut można “kopać”, czyli otrzymywać w nagrodę w postaci monety lub jej części za rozwiązanie skomplikowanych puzzli kryptograficznych.

Obliczenia te związane są z zatwierdzeniem i szyfrowaniem bloków danych wg. specjalistycznych algorytmów hashujących. Komputer, który jako pierwszy poprawnie rozwiąże zadanie - wydobędzie blok, otrzyma w nagrodę określoną liczbę kryptowalut.

Niestety, czasy w których domowy laptop, czy też najlepiej wyposażony komputer stacjonarny dawały kolosalne rezultaty, minęły bezpowrotnie. Aktualnie do tego celu stosowane są specjalnie budowane “koparki” o zwiększonych możliwościach obliczeniowych. W przypadku Bitcoina, jak również wielu innych kryptowalut, górnicy natrafiają na samoregulujący się poziom trudności wydobycia. Oznacza to, iż sieć sama zwiększa “trudność rozwiązywania puzzli kryptograficznych”, aby utrzymać czas wydobywania poszczególnych bloków na stałym poziomie. W przypadku BTC, bloki wydobywane są co 10 minut.

blockchain

Kryptowaluty podzielić możemy na dwa typy - coiny oraz tokeny.

Pierwsze z nich (monety) są to kryptowaluty działające na własnej sieci blockchain, pełniące rolę cyfrowego pieniądza. Do aktualnie największych projektów zaliczyć możemy takie monety jak - Bitcoin, Monero oraz Litecoin.

W przypadku kryptowalut może dojść do tzw. podziału głównego łańcucha, czyli “forku”. Największym i być może najsłynniejszym podziałem łańcucha bloków, na skutek którego powstała kolejna moneta, był podział łańcucha samego Bitcoina. Do forku dojść może, kiedy odpowiednio duże grupy “górników” nie zgadzają się co do dalszego funkcjonowania lub rozwoju sieci blockchain.

Wtedy też dla każdego posiadacza BTC przydzielona została odpowiednia ilość Bitcoin Casha - nowopowstałej monety. Podział takiego łańcucha wraz z rozdzieleniem monet nazywamy Hard Forkiem. W większości przypadków o monecie mówimy wtedy, kiedy posiada ona własne środowisko, ale też jest ona wydobywana przez “górników” - właścicieli koparek, którzy utrzymują całe środowisko sieci rozwiązując skomplikowane zagadnienia kryptograficzne.

Również tutaj znaleźć możemy projekty, które są wyjątkami od reguły - przykładem jest Ripple (XRP), który jest monetą, lecz nie jest on wydobywany - w tym przypadku sieć nie działa na zasadzie wydobywania monet z bloków, a na zasadzie synchronizacji i porównywania danych z każdego węzła informacji. Jest to nieco inne rozwiązanie techniczne i z tego powodu nie będziemy poświęcali na nie więcej czasu w tym podstawowym szkoleniu.

Drugim typem kryptowalut są Tokeny - korzystają one ze stworzonego już systemu blockchain oraz “pracują” w środowisku innej kryptowaluty mającej swój własny system, dający możliwość tworzenia i udostępniania innych projektów.

W tym celu stworzono właśnie takie platformy jak Ethereum, NEO czy Qtum.

Tokeny służą zazwyczaj jako środek płatności w specjalnie zaprojektowanej dla nich aplikacji. Dla przykładu przywołać możemy takie projekty jak DENT - służący i pozwalający do dokonywania płatności za usługi telekomunikacyjne lub MedicalChain, dzięki któremu pacjent ma stały dostęp oraz możliwość kontrolowania własnej dokumentacji medycznej.

Tokeny rozprowadzane są zazwyczaj w formie przedsprzedaży - ICO czyli Initial Coin Offering. Jest to forma finansowania projektu, gdzie potencjalni inwestorzy mają możliwość zainwestowania w projekt oraz otrzymania tokenów znacznie szybciej, aniżeli klienci giełd. Odbywa się to za pomocą wcześniej wyznaczonej przez twórców cenie.

Nikt nie gwarantuje jednak, że token w momencie wprowadzenia na giełdę utrzyma cenę przedsprzedaży lub też jego cena wzrośnie. Ważna jest zatem świadomość, iż inwestycje w ICO należą do skrajnie ryzykownych. Warto zatem z dużą rozwagą przeanalizować każdy projekt, w który zamierzamy zainwestować. Aby tego dokonać należy m.in. sprawdzić jaką funkcje ma on spełniać po wprowadzeniu do systemu i czy faktycznie jest to rozwiązanie, które ma szansę na stałe zostać wprowadzone w życie.

Jak możecie więc zauważyć, kryptowaluty to nie tylko Bitcoin (choć jest on najpopularniejszy i najbardziej bezpieczny). Ze względu na brak regulacji, czy też nadzoru jakiejkolwiek instytucji finansowej i państwowej, mniejsze projekty - zwane altcoinami - zależne są jedynie od swojego twórcy, który to, podczas tworzenia systemu, decyduje o ilości wydanych monet, przeznaczeniu, obowiązującej cenie w przedsprzedaży czy też dostępności produktu na wybranych przez niego giełdach.

Cena każdej z kryptowalut zależna jest tylko i wyłącznie od wolnego rynku stąd bardzo często spotykamy się z nagłymi kilkuset procentowymi wzrostami i równie szybkimi spadkami. Możecie tego doświadczyć szczególnie, gdy rynek danej pary kryptowalutowej jest płytki - nie ma na nim wielu zleceń kupna i sprzedaży.

Głównymi cechami walut elektronicznych jest, wyżej przez nas wymieniony, sposób ich zabezpieczeń :

 1. Hashing - który weryfikuje spójność danych. Utrzymuje całą strukturę systemu oraz koduję adresy i transakcje przez nie wykonywane. Hashing odpowiedzialny jest również za generowanie kryptograficznych problemów (zagadek), po których rozwiązaniu (górnicy) otrzymują wynagrodzenie (monety).

 2. Podpisy cyfrowe - służą do podpisywania transakcji pieniężnych (zgoda właściciela na wykonanie danej transakcji). Dzięki podpisom użytkownicy mogą zweryfikować własną tożsamość jako właściciela danego waloru (informacji) bez konieczności ujawniania ich osobom trzecim.

*Przechodząc do podsumowania artykułu, zebraliśmy wady i zalety kryptowalut. *

Zalety:

 • wygoda użytkowania,
 • posiadanie mechanizmu obronnego przed skutkami inflacji - ograniczona ilość wypuszczonych monet do obiegu bez możliwości wytworzenia nowych,
 • anonimowość transakcji,
 • przelewy wykonywane w czasie rzeczywistym, środki trafiają na konto odbiorcy błyskawicznie po zleceniu transakcji bez różnicy gdzie znajduję się dana osoba lub podmiot gospodarczy,
 • nieograniczone zastosowanie - możliwość zaprogramowania i edytowania kodów źródłowych tak, aby przystosować walutę do pełnionej przez nią funkcji.

Wady:

 • narażenie walut jak i całego rynku na działalność przestępczą - choć przyznać należy, że blockchain, jako że, jest siecią w całości publiczną oraz wszystkie z transakcji zapisane są w niej na stałe, stanowi raczej marne narzędzie dla kryminalistów,
 • teoria o spekulacyjnej bańce mydlanej,
 • brak możliwości odzyskania środków w przypadku zagubienia kluczy prywatnych do zaszyfrowanych portfeli - niemniej uczy to nas odpowiedzialności za swoje czyny!

Czy zatem kryptowaluty mają szansę zrewolucjonizować płatności na świecie i wyprzeć gotówkę, czy też karty płatnicze? Aktualnie wydaje się to mało prawdopodobne, ale patrząc przez pryzmat rozwoju rodzaju ludzkiego - nie jest to absolutnie niemożliwe.

Zanim zaczęliśmy płatność plastikowymi kartami, płaciliśmy gotówką a większy zakup zawsze obarczony był ryzykiem przewozu większej ilości pieniędzy w portfelu. Zanim pojawiła się gotówka nasi przodkowie nosili skórzane mieszki ze złotem, a jeszcze wcześniej płacono muszelkami kauri. Z pewnością, przy każdej zmianie wspomnianego systemu płatniczego można było mieć wątpliwości co do jego adopcji.

Może kolejnym sposobem płatności będzie nienadzorowany przez nikogo system oparty na kryptografii? Można odnaleźć wiele głosów, które mówią, że ludzie związani z obecnym systemem płatniczym nie oddadzą “władzy” nad polityką monetarną w ręce ludzi. Na chwilę obecną możemy jedynie się nad tym zastanawiać, ale przyszłość puka do naszych drzwi coraz mocniej, a tworzone projekty kryptowalutowe coraz częściej i ambitniej podchodzą do rozwiązywania większej ilości aktualnych problemów, związanych zarówno z prędkością odbywających się transakcji jak i zachowaniem prywatności jednostki. Koniec końców, czas zweryfikuje, kto miał rację.

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link