VeChain

Wstęp
VeChain został założony w 2015 r. przez chińskiego developera Sunny Lu, który obecnie pełni funkcję szefa ponad dwudziestoosobowego zespołu projektowego. Pierwsze testy odbyły się na blockchainie Ethereum w czerwcu 2016 r., na którym pomyślnie zapisano dane z pierwszej generacji chipa śledzącego produkty w łańcuchu dostaw.

Aby zebrać fundusze na dalszy rozwój platformy, zdecydowano się na przeprowadzenie zbiórki w formie ICO. Publiczna sprzedaż tokenów VEN, opartych na technologii Ethereum (ERC20), odbyła się w dniach od 18 do 31 sierpnia 2017 r.

W momencie przejścia na własną sieć w 31 czerwca 2018 r., tokeny VEN zostały zamienione na natywną kryptowalutę VET, która funkcjonuje na własnym blockchainie, zaś do pokrywania opłat transakcyjnych potrzebuje autonomicznego tokenu użytkowego VHTO (VeThor Token). Po przejściu na własną sieć, opartą na zmodyfikowanym kodzie źródłowym Ethereum, VeChain nie jest już wyłącznie platformą do kontroli jakości i autentyczności produktów, ale również siecią pozwalającą na budowanie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz tworzenie smart kontraktów. Na VeChain przeprowadzane są także emisje tokenów w ramach ICO.

Zespół VeChain
Firma VeChain rozpoczęła działalność jako filia BitSe , jednej z największych chińskich firm blockchain. Zespół z Singapuru ma ponad 150 członków i ma niezliczoną ilość talentów wśród swojego najwyższego kierownictwa.Sunny Lu prowadzi zespół jako CEO. Przez większość kariery Lu, prowadził projekty informatyczne i informacyjne dla kilku luksusowych marek.Najbardziej imponujący był Chief Information Officer (CIO) dla Louis Vuitton China . Innymi członkami zespołu zarządzającego są CFO Jie Zhang, który ma 17 lat doświadczenia w dziedzinie IT i doradcę Bo Shen, założyciela firmy Fenbushi Capital.

Idea
VeChain wykorzystuje mieszankę technologii blockchain i swojego wbudowanego inteligentnego mikroukładu do śledzenia przedmiotów przez cały ich cykl życia. Inteligentny układ może być zaimplementowany w różnych pozycjach przedmiotów IoT, takich jak układy NFC, moduły śledzenia RFID lub kody QR . Chociaż może nie wydawać się to najciekawszą technologią, odgrywa ważną rolę w zapewnianiu jakości produktów w różnych branżach. Spójrzmy na sektor dóbr luksusowych jako tylko jeden przykład. Przemysł dóbr luksusowych jest często wykorzystywany przez “szarą” strefę. Z takim produktem, jak markowe torebki kilkakrotnie zmieniającymi ręce podczas produkcji i dystrybucji, musisz ufać, że osoba przed tobą przechodzi obok czegoś autentycznego. VeChain, podobnie jak inne firmy blockchain, usuwa potrzebę tego zaufania. Na każdym etapie procesu możesz skanować inteligentny układ na każdym elemencie, aby zagwarantować, że otrzymujesz to, co powinieneś. Ponieważ blockchain to niezmienna księga, możesz ufać, że otrzymujesz dokładne informacje.

Konkurencja
Po stronie łańcucha dostaw Waltonchain i Modum wykorzystują technologię blockchain w sposób podobny do VeChain. Logistyka to jednak duży przemysł. Moreso, każda z trzech firm wydaje się koncentrować na różnych niszach, co pomaga zapobiegać bezpośredniej konkurencji.
Zainteresowanie platformami DApp dla przedsiębiorstw ostatnio zyskało na popularności wśród konkurentów, takich jak Ethereum, Cardano, EOS i NEO, których ceny wzrosły. Mimo że VeChain jeszcze nie wydał Thora, ich liczba partnerstw powinna pomóc w utrwaleniu ich wśród tych wyższych projektów limitów rynkowych.

Zastosowanie monety VET
VeChain posiada działający produkt, który oferuje swoim klientom kontrolę jakości łańcucha dostaw za pomocą systemu VeChain Identity (VID), który jest w stanie śledzić konkretny produkt za pomocą przypisanego i niepodrabialnego chipu NFC, kodu QR lub nadajnika RFID (radiowego). VeChain oferuje również funkcję notaryzacyjną, pozwalającą na przypisanie praw własności do każdego cyfrowego aktywa, w tym także m.in. walut cyfrowych. Dane w sieci VeChain zapisywane są na trwałym nośniku blockchain. Podobnie jak IOTA, VeChain stawia na rozwój w sferze Internetu Rzeczy (IoT)

Mining
Mimo, że siec Vechain Thor oparta jest na kodzie źródłowym Ethereum, nie występują w niej górnicy, zaś sam algorytm konsensusu to tzw. Proof of Authority (PoA), który oparty jest na częściowej centralizacji sieci, będący modyfikacją Proof of Stake. Blockchain Thor opiera się na 101 węzłach nadzorczych (Authority Masternodes), z których każdy funkcjonuje od grudnia 2017 r. i posiada min. 25 mln jednostek VET. Każdy użytkownik może uruchomić własny węzeł, o ile posiada min. 1 mln VET i zablokuje je na przynajmniej 10 dni. Ponadto, każdy posiadacz VET, otrzymuje tokeny użytkowe VHTO (VeThor Token), niezbędne do dokonywania transakcji i uruchamiania smart kontraktów, gdyż pokrywają one opłaty transakcyjne. Aktualnie posiadacze VET otrzymują VHTO w stosunku 1:0.000432 każdej doby. Węzły nadzorcze otrzymują dodatkowo 30% wszystkich opłat transakcyjnych w sieci.

Podsumowanie
VeChain jest jedną z najbardziej uznanych firm blockchain w branży. Nie tylko mają klientów korzystających z funkcjonalnego produktu, ale także zespół z dużym doświadczeniem w branży, na którą są kierowani.

Współpracując z gigantami, takimi jak PwC i rząd chiński, nie powinni mieć problemu z powiększaniem swojej klienteli. Niektóre osoby mogą kwestionować przejście na korporacyjną przestrzeń DApp, ale wydaje się to korzystne dla klientów, którzy szukają bardziej niezawodnego rozwiązania blockchain dla swoich konkretnych potrzeb biznesowych.

Strona www:
https://www.vechain.com/#/

Portfele:
Mobilny na Android i iOS
https://wallet.vechain.org/?lang=en
https://trustwallet.com/
Desktopowy
https://atomicwallet.io/

Portfel sprzętowy
Ledger Nano S https://shop.ledger.com/?r=fb95c418f05d

White Paper: https://cdn.discordapp.com/attachments/399857333028651009/447803352114266113/VeChainThor_whitepaper_FINAL_v1.0.pdf
Kod źródłowy: https://github.com/vechain
Explorer: https://explorer.vtho.net/#/

Social Media:
Facebook
https://www.facebook.com/vechain/
Twitter
https://twitter.com/vechainofficial
Reddit
https://www.reddit.com/r/Vechain/
Youtube
https://www.youtube.com/channel/UCjok1uTSBUgvRYQaASz6YWw
Linkedin
https://www.linkedin.com/company/ripple-labs/?originalSubdomain=pl

Giełdy
Binance https://www.binance.com/?ref=37243377
Bittrex https://international.bittrex.com/account/register
Kucoin https://www.kucoin.com/?rcode=tJeRc4

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link