Zdecentralizowane Finanse DeFi

Zdecentralizowane finanse - często nazywane DeFi - odnoszą się do przejścia od tradycyjnych, scentralizowanych systemów finansowych do finansowania peer-to-peer, które jest możliwe dzięki zdecentralizowanym technologiom zbudowanym na blockchainie Ethereum. Od platform pożyczkowych i pożyczkowych po stablecoiny i tokenizowane BTC, ekosystem DeFi uruchomił rozległą sieć zintegrowanych protokołów i instrumentów finansowych. Teraz, z wartością ponad 7 miliardów dolarów zamkniętą w inteligentnych kontraktach Ethereum, zdecentralizowane finanse wyłoniły się jako najbardziej aktywny sektor w przestrzeni blockchain, z szerokim zakresem zastosowań dla osób fizycznych, programistów i instytucji.

Podczas gdy nasz tradycyjny system finansowy działa na scentralizowanej infrastrukturze zarządzanej przez władze centralne, instytucje i pośredników, zdecentralizowane finanse są zasilane przez kod działający na zdecentralizowanej infrastrukturze łańcucha bloków Ethereum. Wdrażając niezmienne inteligentne kontrakty na Ethereum, programiści DeFi mogą uruchamiać protokoły finansowe i platformy, które działają dokładnie tak, jak zaprogramowano i są dostępne dla każdego, kto ma połączenie z Internetem. Przełomem DeFi jest to, że aktywa kryptograficzne mogą być teraz wykorzystywane w sposób niemożliwy do wykorzystania w przypadku aktywów fiducjarnych lub „rzeczywistych”. Zdecentralizowane giełdy, aktywa syntetyczne i pożyczki błyskawiczne to zupełnie nowe aplikacje, które mogą istnieć tylko w łańcuchach bloków. Ta zmiana paradygmatu w infrastrukturze finansowej ma wiele zalet w odniesieniu do ryzyka, zaufania i możliwości.

Znaczenie DeFi

DeFi nadal odgrywa ważną rolę w ewolucji sektora finansowego z wielu powodów. Po pierwsze, DeFi rozszerza funkcjonalność i zasięg pieniędzy. Ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, aby uczestniczyć w sektorze DeFi, to smartfon, istnieje ogromny potencjał do rozwoju światowej gospodarki. W konsekwencji analitycy postrzegają ten sektor jako jeden z najważniejszych obecnie rozwijanych w przestrzeni kryptowalut. To zaangażowanie w rozwój ekosystemu DeFi jest łatwe do rozpoznania. Co ważne, DeFi to najszybciej rozwijający się sektor w blockchain. Według ostatnich raportów tokeny DEFI nieustannie przewyższają swoje odpowiedniki. Dodatkowo, ponieważ ten okres stanowi początek tego etapu integracji, rynek ma teraz wyjątkową okazję, aby zobaczyć całkowicie nowy rozkwit branży.

Dapps (zdecentralizowane aplikacje)

DeFi w dużym stopniu zależy od Dapps. Aby zrozumieć możliwości DeFi, musisz zrozumieć koncepcję Dappsa. Dapps to programy zaprojektowane do działania w zdecentralizowanych sieciach. Te sieci mogą być blockchainami, sieciami Tor lub Distributed Ledgers Technologies (DLT). Kluczowym elementem tych protokołów jest ich zdecentralizowany charakter. Nie ma centralnego organu, korporacji ani agencji, która monitoruje i zatwierdza funkcje biznesowe tych aplikacji. W rzeczywistości Dapps wymaga bardzo niewielkiej interwencji człowieka. Zamiast tego platformy te integrują zaawansowane inteligentne kontrakty w celu usprawnienia ich systemów biznesowych. Inteligentne kontrakty to wstępnie zaprogramowane protokoły, które są inicjowane po otrzymaniu krypto na ich adres. Co ważne, inteligentne kontrakty mogą obsługiwać różnorodne zadania, od akceptacji klienta po dokonywanie płatności.

Jakie są zalety zdecentralizowanego finansowania?

Zdecentralizowane finansowanie wykorzystuje kluczowe zasady łańcucha blokowego Ethereum, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe i przejrzystość, odblokować płynność i możliwości wzrostu oraz wspierać zintegrowany i ustandaryzowany system gospodarczy.

 • Programowalność
  Wysoce programowalne inteligentne kontrakty automatyzują realizację i umożliwiają tworzenie nowych instrumentów finansowych i aktywów cyfrowych.
 • Niezmienność
  Zabezpieczona przed manipulacją koordynacja danych w zdecentralizowanej architekturze łańcucha bloków zwiększa bezpieczeństwo i możliwość kontroli.
 • Interoperacyjność
  Komponowalny stos oprogramowania Ethereum zapewnia, że protokoły i aplikacje DeFi są zbudowane tak, aby integrować się i uzupełniać. Dzięki DeFi programiści i zespoły produktowe mają swobodę tworzenia na podstawie istniejących protokołów, dostosowywania interfejsów i integracji aplikacji innych firm.
 • Transparentność
  W publicznym łańcuchu bloków Ethereum każda transakcja jest transmitowana i weryfikowana przez innych użytkowników w sieci (uwaga: adresy Ethereum to zaszyfrowane klucze, które są pseudo-anonimowe). Ten poziom przejrzystości danych transakcyjnych nie tylko pozwala na szczegółową analizę danych, ale także zapewnia, że aktywność sieciowa jest dostępna dla każdego użytkownika. Ethereum i działające na nim protokoły DeFi są również zbudowane przy użyciu otwartego kodu źródłowego, który jest dostępny dla każdego.
 • Samodzielność
  Sektor DeFi funkcjonuje bez nadzoru. W związku z tym każdy może opracować aplikację DeFi i zaoferować ją światu. Dodatkowo każdy może uczestniczyć w DeFi Dapps bez obawy o zgodę. Ta strategia jest daleka od dzisiejszego systemu finansowego, który wymaga od potencjalnych użytkowników przejścia przez niezliczone regulacyjne systemy weryfikacji, zanim będą mogli uczestniczyć w globalnej gospodarce.
 • Bezpieczne przechowywanie
  Korzystając z portfeli Web3, takich jak MetaMask, do interakcji z aplikacjami i protokołami finansowymi niewymagającymi pozwolenia, uczestnicy rynku DeFi zawsze zachowują kontrolę nad swoimi aktywami i kontrolują ich dane osobowe.

Kluczowe elementy DeFi

Obecnie aplikacji DeFi jest więcej niż kiedykolwiek. Aplikacje te już teraz pozwalają firmom oraz klientom oszczędzać czas i pieniądze. W rzeczywistości platformy DeFi zaczęły pojawiać się w prawie każdym sektorze finansowym. Ponieważ sektor DeFi się rozwija, ważne jest, aby zrozumieć, jakie cechy wspólne mają wszystkie DeFi Dapps. Oto najczęszcze z nich:

Open source
Aplikacja DeFi powinna być open source. Kodowanie open source odnosi się do faktu, że kodowanie jest upublicznione. W ten sposób każdy może przeprowadzić audyt i zweryfikować jego funkcjonalność, bezpieczeństwo i możliwości. Kody open source są znacznie stabilniejsze i bezpieczniejsze niż kody prywatne z powodu interakcji społeczności. Ponadto zapewnia większe zaufanie do platformy, ponieważ użytkownicy mogą być pewni, że w tle nie działa żadne ukryte złośliwe kodowanie

Globalny dostęp
Dapps stanowi rozwinięcie sposobu, w jaki programiści wyobrażają sobie platformy finansowe. Każdy z całego świata może uczestniczyć w platformach DeFi. Potrzebujesz tylko smartfona z dostępem do Internetu i możesz dołączyć do społeczności DeFi w kilka minut. W rezultacie DeFi Dapps ma możliwość zapewnienia dostępu do usług finansowych osobom które takiego dostępu nie posiadają, po raz pierwszy w historii. Ta otwartość jest ogromnym ulepszeniem obecnego systemu bankowego, który pozostawia około 40% światowej populacji bez jakiejkolwiek formy bankowości. Co ważne, kiedy myślisz o populacjach bez banku, łatwo jest wyobrazić sobie wioskę gdzieś w tropikach lub na pustyni, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Na przykład ostatnie badanie wykazało, że 25% amerykańskich gospodarstw domowych nie ma dostępu do banków. To właśnie w tych lokalizacjach DeFi ma natychmiastowy efekt.

Elastyczność
Ze względu na otwarty charakter środowiska DeFi, programiści mogą korzystać z większej elastyczności na swoich platformach. Użytkownicy zyskują znaczne możliwości dzięki integracji aplikacji innych firm. W rzeczywistości użytkownicy mogą nawet zdecydować się na zbudowanie własnych interfejsów, jeśli uznają, że obecne opcje są niewystarczające

Compound
Podobnie jak większość protokołów zdecentralizowanych finansów (DeFi), Compound to system szeroko dostępnych inteligentnych kontraktów zbudowany na Ethereum. Compound koncentruje się na umożliwieniu pożyczkobiorcom zaciągania pożyczek i udzielaniu pożyczek przez zablokowanie ich aktywów kryptograficznych w protokole. Stopy procentowe płacone i otrzymywane przez pożyczkobiorców i pożyczkodawców zależą od podaży i popytu na każdy zasób kryptograficzny. Stopy procentowe są generowane przy każdym wydobywanym bloku. Pożyczki można spłacać, a zablokowane aktywa można wycofać w dowolnym momencie. W oparciu o tę zasadę zbudowano cTokens, natywny token Compound, który pozwala użytkownikom zarabiać na swoich pieniądzach, a jednocześnie umożliwiać transfer, handel i wykorzystanie tych pieniędzy w innych aplikacjach. text

Zdecentralizowane giełdy
Wielu uważa zdecentralizowane giełdy za logiczny kolejny krok w ewolucji sektora kryptowalut. Te platformy transakcyjne typu peer-to-peer zapewniają użytkownikom bardziej usprawniony UX (ang. user experience) , większe bezpieczeństwo i większą elastyczność. Tradycyjne giełdy funkcjonują za pośrednictwem scentralizowanej organizacji, która ułatwia, monitoruje i zatwierdza wszystkie transakcje na platformie.
Problem z tym podejściem polega na tym, że pozostawia zbyt wiele otwartych wektorów ataku co jest łatwym celem dla hakera. Wyszukiwanie w Google pokazuje liczne przykłady hacków giełdowych, w których centralna organizacja poniosła ogromne straty. W wielu przypadkach firmy te były zmuszone do zaprzestania działalności z powodu strat.
Zdecentralizowane giełdy eliminują wiele z tych obaw. Kiedy użytkownik wymienia zasób za pośrednictwem zdecentralizowanej wymiany, platforma nigdy nie przechowuje aktywów bezpośrednio. Zamiast tego, inteligentne kontrakty są używane, aby umożliwić jednoczesną zamianę portfela na portfel. W ten sposób nie ma głównego punktu słabego na platformie, który mógłby wykorzystać haker.
Handlowcy kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach korzystają z niższych opłat za wymianę, szybszego rozliczania transakcji i pełnej opieki nad swoimi aktywami. W lipcu 2020 r. Wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach osiągnął ponad 4 miliardy USD.

Uniswap
Platforma Uniswap wprowadziła innowacyjny mechanizm znany jako Automated Market Making. Protokół ten umożliwia niemal natychmiastowe rozliczenie między stronami. Co ważne, protokół jest ustawiony tak, aby zamykać transakcje jak najbliżej bieżącej wartości rynkowej. Możesz nawet pożyczyć swoją kryptowalutę i zyskać zainteresowanie dzięki funkcji Pooling platformy.

Podsumowanie
Zdecentralizowane finanse mogą być kolejną poważną rozdziałem w systemie finansowym. Ta nowa fala aplikacji i usług, oparta na technologii blockchain, pomoże udostępnić usługi finansowe osobom bez dostępu do banku, obniży koszty transakcji i zwiększy bezpieczeństwo, a jednocześnie zapewni użytkownikom bezproblemową obsługę z dowolnego miejsca na świecie. Jak każda nowa technologia, ważne jest, aby nie ekscytować się i krytycznie przeanalizować wyzwania stojące na drodze do masowej adopcji. W przypadku DeFi są to wyzwania dotyczące sfery prawnej i dotykające interoperacyjności, a także szybkości transakcji. Tylko poprzez sprostanie tym wyzwaniom i pokonanie ich, DeFi osiągnie potencjał w ewolucji sektora finansowego opartego na technologii blockchain.

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link