Część 3: Zakup pierwszego Bitcoina - Transfer na portfel prywatny

W pierwszej części szkolenia poznaliście najważniejsze funkcję i cechy kryptowalut oraz dowiedzieliście się w jakim środowisku one funkcjonują. Po krótkim wprowadzeniu czas zabrać się do działania i rozpocząć inwestowanie.

 

W części II pomożemy wam zrozumieć w jaki sposób bezpiecznie kupić swojego pierwszego Bitcoina. Wskażemy miejsca, gdzie najlepiej to zrobić oraz jak należy wykonać przelew na utworzony wcześniej portfel prywatny.

   

Utworzenie pierwszego portfela kryptowalutowego

 

W dzisiejszych czasach każdy z nas w kieszeni spodni, torebce czy plecaku nosi ze sobą portfel. W odpowiednich przegródkach trzyma karty płatnicze, pieniądze papierowe czy bilon. Zazwyczaj wybierając portfel kierujemy się jedynie jego wyglądem i jakością. Czy tak też jest w przypadku kryptowalut?

 

Niestety tutaj sprawa jest dużo trudniejsza, ponieważ najważniejszą kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest poziom zabezpieczeń, jakim dysponuje dany portfel oraz wygoda jego użytkowania.

   

Portfele kryptowalutowe (wallety) podzielić możemy na kilka rodzajów :  

 • mobilne - pozwalają one na korzystanie ze środków zgromadzonych w kryptowalutach za pomocą telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych. Ich ogromną zaletą jest mobilność oraz możliwość bezpośredniego płacenia kryptowalutami w miejscach publicznych. Portfele te nie wymagają dużych zasobów sprzętowych, ponieważ cały system blockchain kryptowaluty przechowywany jest na zewnętrznym serwerze danych,
 • komputerowe - które podzielić możemy na dwa rodzaje:
     - portfele lekkie - które działają w bardzo podobny sposób do portfeli mobilnych -    blockchain przechowywany jest na zewnętrznym serwerze dzięki czemu nie wymagają    dużych zasobów pamięci i bardzo szybko się synchronizują
     - portfele ciężkie - przechowują one całą historię sieci przez co synchronizacja jest    znacznie wydłużona, lecz dzięki temu wyposażone są w bardzo wysoki poziom    zabezpieczeń,
 • sprzętowe - zewnętrzne urządzenia USB. Są one mobilne i charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Klucze prywatne przechowywane są poza siecią (offline) oraz dodatkowo można je zabezpieczyć hasłem dzięki czemu nawet w przypadku, gdy zostanie on przez nas zgubiony wszystkie środki będą nadal bezpieczne. Popularne portfele sprzętowe to np. Ledger Nano S oraz Trezor,
 • przeglądarkowe - działają one za pomocą zewnętrznych serwisów internetowych udostępniających usługi tworzenia portfela. Aby korzystać z nich wystarczy nam jedynie dowolne urządzenia posiadające dostęp do internetu. Największą wadą jaką możemy tu wymienić jest mocno ograniczone bezpieczeństwo, ponieważ całkowicie zależy ono od serwisu, który zabezpiecza nasz portfel. Dlatego portfele przeglądarkowe nie są przez nas polecane,
 • papierowe - klucz prywatny portfela zapisany na kartce papieru lub zapamiętany,

 

Każdy z tych portfeli na pewno ma swoje plusy i minusy, ale bez różnicy, na który się zdecydujemy, najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest wykonanie kopii zapasowej całego portfela. Polega to na zapisaniu klucza prywatnego lub indywidualnego ciągu znaków służącego do przywrócenia portfela - seed’a. Jeśli pominiemy ten krok i nie zdecydujemy się wykonać kopii zapasowej, w przypadku zagubienia lub utraty dostępu do portfela, nie będziemy w stanie zapobiec utracie naszych środków.

 

Teraz, kiedy wiemy już czym są portfele oraz w jaki sposób należy je rozróżniać, możemy założyć swój pierwszy portfel.

 

Portfel ten założymy korzystając z aplikacji Jaxx Liberty - portfela na którym składować możemy nie tylko Bitcoina, ale również takie waluty jak Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Bitcoin Cash, Dash czy Zcash. Portfel ten występuje zarówno w wersji komputerowej, jak i aplikacji mobilnej, dzięki czemu swoimi środkami możemy dysponować bezpośrednio z komputera jak i używać go jako aplikacji mobilnej. Pod tym adresem możecie ściągnąc portfel - www.jaxx.io.

   

Utworzenie portfela

 

 1. Otwieramy aplikację Jaxx Liberty.
 2. Klikamy “Create New Wallet”.
  bitcoin

 3. Czytamy regulamin i zatwierdzamy zapoznanie się z nim.
  bitcoin

 4. Po chwili zobaczymy ekran powitalny z informacją o twórcy portfela - klikamy “Continue”.
  bitcoin

 5. Nasz portfel jest już gotowy.
  bitcoin

**Kompletny opis i instrukcje dotyczące tego portfela znajdziesz na:

Opis portfela Jaxx

W dziale Portfele znajdziesz również kompletne instrukcje opisujące inne portfele ;)**

   

Zakup BTC w kantorze

 

Teraz kiedy posiadamy już swój prywatny portfel, czas na zakup swojej pierwszej kryptowaluty - Bitcoina. Całą operację wykonamy za pomocą strony 4coins.pl oferującej szybki zakup oraz sprzedaż takich walut jak Bitcoin czy Bitcoin Cash.

 

Kantor ten jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze, a zakup kryptowalut możemy wykonać poprzez przelew bankowy lub przelew natychmiastowy, wykorzystując do tego największe banki w kraju. Z reguły, po wykonaniu zakupu kryptowalut, już po chwili, dostępne są one na naszym koncie. Możemy też od razu wykonać zlecenie wypłaty krypto na nasz portfel prywatny. Warto zaznaczyć, że aktualnie strona 4coins pobiera 2% prowizji od każdej wpłacanej przez nas kwoty.

 

Zobaczmy więc, jak to się robi :

 

 1. Wchodzimy na stronę www.4coins.pl.
  4coins

 2. Wpisujemy kwotę za jaką chcemy kupić BTC - w tym przykładzie 500zł, oraz nasz adres email.
  4coins

 3. Podajemy swoje imię i nazwisko oraz zaznaczamy wszystkie oświadczenia.
  4coins

 4. Nasze zlecenie zostało przyjęte, a dalsze instrukcje przesłane zostały na podany przez nas adres e-mail.
  4coins

 5. Otwieramy maila od 4coins.pl i klikamy w umieszczony tam link.
  4coins

 6. Trafimy na stronę, gdzie należy podać adres portfela, na który mają trafić zakupione kryptowaluty. Tutaj też wybierzemy odpowiadającą nam metodę płatności.
  4coins

 7. W kolejnym kroku musimy wrócić do naszego portfela, aby zdobyć adres na który wyślemy BTC zakupione w kantorze. Otwieramy naszą aplikację i klikamy w portfel BTC.
  4coins

 8. Na kolejnym ekranie klikamy “Receive”.
  4coins

 9. Kopiujemy adres naszego portfela - “Copy address”.
  4coins

 10. Wklejamy adres naszego portfela - oczywiście sprawdzając czy wklejony adres zgadza się z adresem portfela!
 11. Wybieramy metodę płatności.
  4coins

Po wykonaniu tych wszystkich kroków staliśmy się już właścicielami naszego pierwszego Bitcoina - z reguły po kilkunastu minutach powinien on znaleźć się już na naszym portfelu, na który zdecydowaliśmy się go wysłać.

   

Kompletny opis i instrukcje dotyczące tego kantoru znajdziesz na: Opis kantoru 4coins.pl W dziale Kantory znajdziesz również kompletne instrukcje opisujące inne kantory kryptowalutowe ;)

   

Utworzenie konta na giełdzie

 

Po zakupie naszego pierwszego Bitcoina (lub jego części) musimy zdecydować czy inwestujemy jedynie w tą jedną kryptowalutę i przechowujemy ją do czasu osiągnięcia interesującego nas zysku, czy też interesuje nas pomnożenie jej ilości za pomocą handlu altcoinami.

 

W przypadku przechowywania Bitcoina sytuacja jest dość prosta - wystarczy dokonać jego zakupu i czekać na to, aż osiągnie on cenę jaka nas satysfakcjonuje. Jeżeli jednak chcemy pomnożyć ilość posiadanego Bitcoina musimy zdecydować się na trading - wejście ze swoją kryptowalutą na giełdę. Bitcoiny pomnażać możemy za pomocą handlu altcoinami, bądź grania na giełdzie oferującej kryptowalutowe instrumenty pochodne - np. Bitmex lub Deribit. W tym rozdziale zajmiemy się jednak handlem altcoinami.

 

Sprawdźmy więc, jak zacząć handel na najpopularniejszej giełdzie kryptowalut - Binance.

 

Tworzenie nowego konta

 

 1. Zaczynamy od wejścia na stronę www.binance.com

binance

 1. Podajemy swój adres email oraz dwukrotnie wpisujemy wymyślone przez nas hasło. Następnie zaznaczamy oświadczenie o zapoznaniu się z Zasadami i Warunkami użytkowania.

binance

 1. Na podany adres otrzymamy wiadomość z linkiem weryfikującym. Klikamy go, aby aktywować nasze konto.

binance

 1. Nasze konto jest już aktywne - teraz musimy się zalogować.

binance

Pierwsze logowanie

 

 1. Podczas pierwszego logowania ukażą nam się ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, z którymi musimy się

binance

 1. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o włączenie weryfikacji dwuetapowej (2FA). Możemy wybrać aplikację mobilną, kody SMS, lub tymczasowo pominąć ten krok. Ze względów bezpieczeństwa lub przymuszeni koniecznością aktywujemy weryfikację dwuetapową. W tym przykładzie wykorzystamy aplikację do kodów 2FA. Klikamy “kod 2FA”.

binance

 1. Jeżeli jeszcze nie posiadamy zainstalowanej odpowiedniej aplikacji na naszym smartfonie, wybieramy jedną z dostępnych opcji i instalujemy. Kiedy mamy już aplikację, przechodzimy dalej klikając “Następny krok”.

binance

 1. Teraz musimy otworzyć aplikację generującą kody 2FA i zeskanować wyświetlony na stronie Binance kod QR lub wpisać kod.

binance

binance

binance

 1. W kolejnym kroku powinniśmy przepisać i zabezpieczyć wyświetlony kod. Jest to dość istotny punkt, ponieważ tylko przy pomocy tego kodu będziemy mogli mieć dostęp do kodów 2FA na nowym urządzeniu (np. po utracie poprzedniego).

binance

 1. Następnie w celu aktywacji tej metody zabezpieczenia wpisujemy nasze hasło oraz aktualny kod wyświetlany przez aplikację.

binance binance

*Binance przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa i zwraca na te aspekty uwagę swoich użytkowników oferując przy tym kilka dodatkowych rozwiązań.

 

Dowiedz się więcej o Binance

 

Warto również przeczytać artykuł na temat bezpieczeństwa, w którym omawiamy metody zabezpieczeń i dobre praktyki. Jest to niesamowicie istotna kwestia, szczególnie w kontekście kryptowalut.*

   

Transfer BTC z portfela na giełdę Po utworzeniu swojego konta na giełdzie Binance jesteśmy już gotowi zacząć swoją przygodę z tradingiem. Pamiętajmy o jednym - ceny altcoinów w skali dobowej mogą mieć bardzo duże wahania! Dlatego też, zanim zdecydujemy się wymienić naszego Bitcoina na jakąkolwiek mniejszą walutę, zastanówmy się kilka razy czy na pewno jest to dobry moment na inwestycję.

 

Aby dokonać jakiegokolwiek zakupu na giełdzie, musimy wpłacić na nią posiadaną przez nas kryptowalutę, np.BTC. Aby to zrobić musimy uzyskać adres naszego portfela na giełdzie.

 

W menu klikamy Fundusze -> Wpłaty.

transfer

Wpisujemy “BTC” i klikamy “Enter”. Pojawią nam się dane naszego portfela. Kopiujemy adres do wpłat.

transfer

 1. Teraz musimy wrócić do Jaxx’a. Wybieramy portfel BTC.

transfer

 1. Klikamy “Send”.

transfer

 1. W pierwszym polu wklejamy adres naszego portfela na giełdzie Binance, następnie wpisujemy kwotę jaką chcemy przesłać i potwierdzamy klikając “send”. transfer

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link