Czym jest analiza rynku?

Przychodzi czas, że człowiek zaczyna myśleć jak pomnożyć wolne środki by było mu lepiej. Sprawdza co mu rynek finansowy proponuje. Koniec końców trafia na rynek kryptowalut / Forex i zaczyna wsiąkać w temat. Dowiaduje się że jest analiza techniczna i fundamentalna, że ta pierwsza nie działa ale Ci co mówią od niej zaczynali. Na sam koniec podejmuje decyzje że on też zacznie od nauki analizy by dojść do takiego poziomu że mu nie będzie potrzebna.
Pierwsze pytanie jakie pojawia się w głowie czym jest analiza techniczna i fundamentalna i co się z tym je.
Analiza techniczna - potocznie nazywana AT to badanie zachowani rynku za pośrednictwem wykresów. Na podstawie tych wyników osoba używająca AT stara się przewidzieć przyszłe trendy cenowe. Krótko mówiąc badanie ceny i wolumenu ma pozwolić przewidzieć przyszłe zmiany ceny.
Znając ta technikę staramy sobie odpowiedzieć na pytania Kiedy kupić? Kiedy sprzedać ? Co się dzieje na wykresie ? Jak daleko i w jakim kierunku pójdzie cena ?
Analiza Fundamentalna – potocznie zwana AF bada kondycje spółek finansową oraz pomaga w określeniu wartości firmy. Dzięki temu można stwierdzić czy firma jest niedowartościowana lub przewartościowana.

Charakterystyka AT
Ojcem współczesnej analizy technicznej jest Charles Dow założyciel firmy Dow Jones & Company (1882). Tu warto abyście poszperali trochę więcej na jego temat w Internecie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Dow). AT charakteryzuje się kilkoma założeniami :

 • Rynek wykorzystuje wszystko dzięki temu cena odzwierciedla zmiany w relacji popytu i podaży na które ma wpływ czynniki fundamentalne, polityczne, nastroje rynkowe itp.
 • Ceny podlegają trendom jakie podążają w określonym kierunku w pewnym okresie czasu. AT stara się pokazać prawdopodobieństwo kontynuacji lub zmiany trendu
 • Historia lubi się powtarzać. Dzięki badaniom danych historycznych oraz zachowani inwestorów w danych sytuacjach AT pokazuje pewne schematy lub wzorce jakie powtarzają się w różnych okresach. Na tej podstawie możemy prognozować dalszy kierunek ceny.
  Analiza Techniczna posiada narzędzia jakie maja nam ułatwić odnajdywanie istotnych punktów zwrotnych ceny. Można je podzielić na takie kategorie jak:
 • Wykresy (liniowe, świecowe, słupkowe)
 • Trendy
 • Formacje świec japońskich (odwrócenie trendu, kontynuacja trendu)
 • Wskaźniki i oscylatory (wskaźniki trendu, zmienności, impetu, siły rynku, wsparcia i oporu)
 • Teorie fal Elliota i Ganna, poziomy Fibonacciego itd.

  Autor:
  RoDu

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link