Przewodnik dla początkujących po zdecentralizowanym finansowaniu (DeFi)

Obietnicą kryptowaluty jest, aby pieniądze i płatności były powszechnie dostępne - dla każdego, bez względu na to, gdzie się znajdują. Ruch zdecentralizowany (DeFi) lub Open Finance idzie o krok dalej. Wyobraź sobie globalną, otwartą alternatywę dla wszystkich usług finansowych, z których obecnie korzystasz - oszczędności, pożyczki, transakcje, ubezpieczenia i inne - dostępnych dla każdego na świecie za pomocą smartfona i połączenia internetowego.

Jest to teraz możliwe na inteligentnych blockchainach kontraktowych, takich jak Ethereum. „Inteligentne kontrakty” to programy działające w systemie blockchain, które mogą być uruchamiane automatycznie po spełnieniu określonych warunków. Te inteligentne umowy umożliwiają programistom tworzenie znacznie bardziej zaawansowanych funkcji niż wysyłanie i odbieranie kryptowaluty. Te programy nazywamy teraz zdecentralizowanymi aplikacjami lub apkami. Możesz myśleć o dapp jako o aplikacji opartej na zdecentralizowanej technologii, a nie o budowie i kontroli nad jednym, scentralizowanym podmiotem lub firmą. (Przyzwyczaj się do tego słowa, kochanie, odtąd będziesz go często widywać.) Podczas gdy niektóre z tych koncepcji mogą brzmieć futurystycznie - zautomatyzowane pożyczki negocjowane bezpośrednio między dwoma nieznajomymi w różnych częściach świata, bez banku w środku - wiele z tych dapps jest już dziś dostępnych. Istnieją dappy DeFi, które pozwalają tworzyć monety stableco (kryptowaluty, których wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim), pożyczać pieniądze i zarabiać na swoim krypto, zaciągać pożyczkę, wymieniać jeden zasób na drugi, iść na długi lub krótki majątek i wdrażać zautomatyzowane, zaawansowane strategie inwestycyjne.

Co odróżnia tych Dappów DeFi od ich tradycyjnych odpowiedników w banku lub na Wall Street?

  • U podstaw działalności tych przedsiębiorstw nie zarządza instytucja i jej pracownicy - zamiast tego reguły są zapisane w kodeksie (lub inteligentnej umowie, jak wspomniano powyżej). Po wdrożeniu inteligentnego kontraktu w blockchain, dappy DeFi mogą działać same z niewielką lub żadną interwencją człowieka (chociaż w praktyce programiści często utrzymują dappy za pomocą aktualizacji lub poprawek błędów).
  • Kod jest przejrzysty na blockchain dla każdego do badania. To buduje inny rodzaj zaufania użytkowników, ponieważ każdy ma możliwość zrozumienia funkcjonalności umowy lub znalezienia błędów. Wszelkie działania transakcyjne są również publiczne dla każdego, aby je wyświetlić. Chociaż może to powodować pytania dotyczące prywatności, transakcje są domyślnie pseudonimiczne, tj. Nie są powiązane bezpośrednio z twoją prawdziwą tożsamością.
  • Dapps są zaprojektowane tak, aby były globalny od pierwszego dnia - Niezależnie od tego, czy jesteś w Teksasie, czy w Tanzanii, masz dostęp do tych samych usług i sieci DeFi. Oczywiście mogą obowiązywać lokalne przepisy, ale technicznie rzecz biorąc, większość aplikacji DeFi jest dostępna dla każdego, kto ma połączenie z Internetem.
  • „ Bez zezwolenia” na tworzenie, „bez pozwolenia” na uczestnictwo - każdy może tworzyć aplikacje DeFi i każdy może z nich korzystać. W przeciwieństwie do dzisiejszych finansów, nie ma strażników ani kont o długich formularzach. Użytkownicy wchodzą w interakcje bezpośrednio z inteligentnymi umowami z ich portfeli kryptograficznych.
  • Elastyczne wrażenia użytkownika - nie podoba ci się interfejs do pewnego dappa? Nie ma problemu - możesz użyć interfejsu innej firmy lub zbudować własny. Inteligentne umowy są jak otwarty interfejs API, dla którego każdy może zbudować aplikację.
  • Interoperacyjność - nowe aplikacje DeFi można budować lub komponować , łącząc inne produkty DeFi, takie jak klocki Lego - np. Monety stableco, zdecentralizowane giełdy i rynki prognoz można łączyć, tworząc całkowicie nowe produkty.

DeFi jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w kryptografii. Obserwatorzy branżowi mierzą przyczepność za pomocą unikalnej nowej metryki - „ETH zablokowany w DeFi”. W chwili pisania tego tekstu użytkownicy zdeponowali kryptowaluty o wartości ponad 600 milionów USD na te inteligentne umowy .

Zaintrygowany? Przyjrzyjmy się bliżej niektórym popularnym dappom DeFi, które możesz wypróbować już dziś. Aby połączyć się z tymi dappami, będziesz potrzebować portfela kryptowalut z wbudowaną przeglądarką dapp (np. Coinbase Wallet ). Możesz także korzystać z większości tych aplikacji na komputerze, wybierając opcję Portfel Coinbase i skanując kod QR.

Są jeszcze wczesne dni dla dappów, więc użytkownicy DeFi powinni przeprowadzić badania nad nowymi produktami i usługami. Jak każdy kod komputerowy, inteligentne kontrakty mogą być podatne zarówno na niezamierzone błędy programistyczne, jak i złośliwe ataki hakerskie.

Stablecoin i zdecentralizowany bank rezerw: MakerDAO Maker to projekt stablecoin, w którym każda stablecoin (zwana DAI) jest przypisana do dolara amerykańskiego i jest zabezpieczona zabezpieczeniem w postaci krypto. Stablecoiny oferują programowalność kryptowalut bez negatywnego wpływu na zmienność, którą widać w „tradycyjnych” kryptowalutach, takich jak Bitcoin lub Ethereum. Możesz spróbować stworzyć własną stablecoin DAI w aplikacji Maker Oasis . Maker jest jednak czymś więcej niż projektem stablecoin - aspiruje do bycia zdecentralizowanym bankiem rezerwowym. Ludzie, którzy posiadają oddzielny, ale powiązany token, MKR, mogą głosować na ważne decyzje, takie jak Opłata Stabilności (podobnie jak głosowanie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej w sprawie stopy funduszy Fed). Inną stablecoin o innej architekturze jest USD Coin (USDC) , gdzie każdy token USDC jest zabezpieczony przez jednego dolara amerykańskiego przechowywanego na skontrolowanym koncie bankowym.

Pożycz i pożycz: Związek Compound to oparty na blockchainie system pożyczek i pożyczek - możesz pożyczyć swoje krypto i zarobić na tym odsetki. A może potrzebujesz pieniędzy, aby zapłacić czynsz lub kupić artykuły spożywcze, ale twoje fundusze są powiązane z inwestycjami w krypto? Możesz zdeponować swoje krypto na inteligentnym kontrakcie Compound jako zabezpieczenie i pożyczyć od niego. Umowa złożona automatycznie dopasowuje kredytobiorców i pożyczkodawców oraz dynamicznie dostosowuje stopy procentowe na podstawie podaży i popytu. Inne popularne dappy pożyczaj / pożyczaj to Dharma i dYdX . Agregatorzy, tacy jak LoanScan, śledzą stopy procentowe pożyczek / pożyczek w różnych dappach, dzięki czemu możesz rozglądać się za najlepszymi stopami procentowymi. Automated Token Exchange: Uniswap Uniswap to giełda kryptowalut prowadzona wyłącznie na inteligentnych kontraktach, umożliwiająca handel popularnymi tokenami bezpośrednio z portfela. Różni się to od giełdy, takiej jak Coinbase, która przechowuje twoje krypto dla ciebie i przechowuje twoje prywatne klucze do przechowywania. Uniswap korzysta z innowacyjnego mechanizmu znanego jako Automated Market Making do automatycznego rozliczania transakcji w pobliżu ceny rynkowej. Oprócz handlu każdy użytkownik może zostać dostawcą płynności, dostarczając krypto do umowy Uniswap i zarabiając część opłat za wymianę. Nazywa się to „ łączeniem ”. Inne popularne platformy zdecentralizowanej wymiany (DEX) to 0x , AirSwap , Bancor , Kyber , IDEX , Paradex i Radar Relay . Wszystkie mają nieco inną architekturę.

Rynki prognozy: sierpień Augur to zdecentralizowany protokół rynku prognoz. Dzięki Augur możesz głosować na wynik wydarzeń, z wyjątkiem tego, że umieszczasz „skórkę w grze”, przypisując wartość do swojego głosu. Platformy rynku prognoz, takie jak Augur i Guesser, powstają, ale oferują widok na przyszłość, w której użytkownicy mogą dokonywać lepszych prognoz, wykorzystując mądrość tłumu. Aktywa syntetyczne: Synthetix Synthetix to platforma, która pozwala użytkownikom tworzyć i wymieniać syntetyczne wersje aktywów, takich jak złoto, srebro, kryptowaluty i tradycyjne waluty, takie jak euro. Aktywa syntetyczne są zabezpieczone nadmiarem zabezpieczenia zablokowanego w kontraktach Synthetix.

Gry oszczędności bez strat: PoolTogether Kompatybilność DeFi nadaje się do nieskończonych nowych możliwości. PoolTogether to gra bez strat, w której uczestnicy wpłacają stablecoin DAI do wspólnej puli. Pod koniec każdego miesiąca jeden szczęśliwy uczestnik wygrywa wszystkie naliczone odsetki i wszyscy odzyskują swoje początkowe depozyty.

Co dalej z DeFi? Pieniądze i finanse istniały w tej czy innej formie od zarania ludzkiej cywilizacji. Crypto to najnowszy cyfrowy awatar. W nadchodzących latach możemy zobaczyć, że każda usługa finansowa, z której korzystamy w dzisiejszym systemie fiat, zostanie przebudowana dla ekosystemu kryptograficznego. Widzieliśmy już emisje i wymianę aktywów, zaciąganie pożyczek, pożyczki, przechowywanie i instrumenty pochodne budowane dla kryptografii. Co dalej? Pierwsza generacja Dappów DeFi opiera się w dużej mierze na zabezpieczeniach. Oznacza to, że musisz już posiadać krypto i podać je jako zabezpieczenie, aby pożyczyć więcej krypto. Bardziej tradycyjne niezabezpieczone pożyczki i pożyczki będą musiały polegać na systemie tożsamości, aby pożyczkobiorcy mogli gromadzić kredyty i zwiększać siłę zaciągania pożyczek, podobnie jak dzisiejsze wyniki SSN i ​​FICO. Jednak w przeciwieństwie do dzisiejszych systemów tożsamości i systemów kredytowych zdecentralizowana tożsamość będzie musiała być zarówno uniwersalna, jak i chronić prywatność.

Obserwujemy także innowacje w obszarze ubezpieczeń. Wiele dzisiejszych pożyczek DeFi jest nadmiernie zabezpieczonych (co oznacza, że ​​pożyczki wydają się z natury bezpieczne ze względu na hojną poduszkę aktywów przechowywanych w rezerwie). Ale czarny łabędź dla DeFi to słabe punkty w inteligentnych kontraktach. Jeśli haker znajdzie i wykorzysta błąd w otwartym kodzie źródłowym dla dapp, miliony dolarów mogą zostać natychmiast wyczerpane. Zespoły takie jak Nexus Mutual budują zdecentralizowane ubezpieczenie, które zapewniłoby użytkownikom bezpieczeństwo w przypadku inteligentnych hacków kontraktowych.

Kolejnym trendem, który widzimy, jest lepsze wrażenia użytkownika. Pierwsza generacja dappów została zbudowana przez entuzjastów blockchain dla entuzjastów blockchain. Te dapps świetnie się spisały, pokazując nowe ekscytujące możliwości DeFi, ale użyteczność pozostawiła coś do życzenia. Najnowsze wersje aplikacji DeFi stawiają na pierwszym miejscu design i łatwość użytkowania, aby udostępnić otwarte finanse szerszej publiczności. Oczekujemy, że w przyszłości portfele kryptowalut będą portalem do wszystkich działań związanych z zasobami cyfrowymi, podobnie jak dzisiejsza przeglądarka internetowa jest portalem do wiadomości i informacji z całego świata. Wyobraź sobie pulpit, który pokazuje nie tylko posiadane aktywa, ale także ilość zamkniętych w różnych protokołach otwartego finansowania - pożyczek, puli i umów ubezpieczenia.

W całym ekosystemie DeFi obserwujemy także ruch w kierunku decentralizacji zarządzania i podejmowania decyzji. Pomimo słowa „zdecentralizowany” w DeFi, wiele projektów ma dziś klucze główne dla programistów do wyłączania lub wyłączania dappów. Dokonano tego, aby umożliwić łatwą aktualizację i zapewnić awaryjny zawór odcinający w przypadku błędnego kodu. Jednak w miarę, jak kod staje się coraz bardziej testowany w bitwie, spodziewamy się, że programiści zrezygnują z przełączników backdoor. Społeczność DeFi eksperymentuje ze sposobami umożliwienia interesariuszom głosowania w sprawie decyzji, w tym poprzez wykorzystanie zdecentralizowanych organizacji autonomicznych opartych na blockchain. W otwartym systemie finansowym dzieje się coś magicznego - kryptowaluty przynoszą pieniądze w Internecie, a my widzimy ogromny skok, jeśli chodzi o funkcjonalność pieniądza. To rzadka okazja, aby zobaczyć zupełnie nowy przemysł od zera. Przestrzeń DeFi będzie początkowo nadążać za dzisiejszą branżą usług finansowych. Ale z czasem trudno jest nawet pojąć, jakie będą innowacje, gdy moc tworzenia usług finansowych zostanie zdemokratyzowana dla każdego, kto umie pisać kod.

Więcej zasobów Jeśli chcesz zanurzyć się głębiej w rabbitolu DeFi, oto lista zasobów, które mogą Ci się przydać DeFi Pulse DeFi Prime Przedstawiamy USDC Statystyki Stablecoin

Wszystkie obrazy dostarczone w niniejszym dokumencie pochodzą od Coinbase.

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link