NEO

Wstęp
Rok 2014, Da Hongfei wraz z Erikiem Zhangem zakładają w Szanghaju firmę o nazwie Onchain. Szybko staje się firmą rozwijającą nowoczesne technologie finansowe, a niespełna dwa lata później umieszczona zostaje na liście 50 najlepszych spółek FinTech w Chinach. Wraz z powstaniem Onchain’u powstaje pomysł na projekt non-profit, jakim jest NEO, który tworzony będzie dla społeczności, przez społeczność, rozwijający technologię blockchainu, znaną z Bitcoina, a także tożsamości cyfrowej i dóbr cyfrowych. W czerwcu 2015 r. został opublikowany pełny kod źródłowy na portalu GitHub
We wrześniu 2015 r. opublikowano pierwszą wersję white paperu. Sieć główna (ang. mainnet) blockchain ruszyła 17 października 2016 r., z „wykopanymi” 100 mln jednostek NEO (wówczas jeszcze ANS)
NEO jest zdecentralizowanym i rozproszonym protokołem, którego zadaniem jest zamiana zasobów rzeczywistych na cyfrowe. Dzięki tej kryptowalucie i jej systemowi można rejestrować i dokonywać: depozytu, przekazywania, handlu oraz rozliczeń w sieciach działających na zasadzie „każdy z każdym”. Do sierpnia 2017 prezentowana kryptowaluta była znana pod nazwą Antshares.

Zespół NEO
Założyciele AntShares, Da Hongfei i Erik Zhang
Międzynarodowa społeczność programistów City of Zion

Idea
Pomysł AntShares pojawił się w odpowiedzi na problemy spowodowane chińską ustawą o podpisie cyfrowym z 2005 r. Która umożliwiła ludziom cyfrowe podpisywanie dokumentów prawnych. W ramach kryptowaluty NEO wykorzystywane są specjalne cyfrowe umowy umożliwiające zapis transferów cyfrowych zasobów. Waluta cyfrowa jest generowana przez kontrakty elektroniczne i działa jako dane bazy wykorzystywane ogólne do rejestracji aktywów i tytułów, takich jak akcje, wierzytelności, papiery wartościowe, umowy finansowe, punkty kredytowe, weksle czy też waluty. Jest to też pierwszy chiński projekt, który opiera się na blokchainie o otwartym źródle.

Konkurencja
NEO jest potocznie nazywane „chińskim Ethereum” ze względu na oferowanie podobnych funkcji i aspirowanie do miana wielofunkcyjnej platformy blockchain. Co więcej inne projekty dotyczące branży inteligentnych kontraktów to Zilliqa (ZIL), EOS (EOS)

Zastosowanie monety NEO
Dzięki technologii blockchain stosowanej w kryptowalucie i systemie NEO, możliwa jest decentralizacja digitalizacji zasobów, które są zaufane, możliwe do śledzenia, przejrzyste, a w ich obrocie nie uczestniczą pośrednicy. Dzięki NEO, użytkownicy mogą rejestrować, sprzedawać oraz rozpowszechniać wiele różnych typów zasobów. Tożsamość cyfrowa umożliwia udowodnienie powiązania między zasobami cyfrowymi, a tymi występującymi w świecie rzeczywistym. Warto też dodać, że wszystkie aktywa, które zostały zarejestrowane w ramach cyfrowej tożsamości są chronione prawnie, więc jest to bardzo korzystna sprawa.
Kryptowaluta NEO dzieli się na dwa typy zasobów cyfrowych. Jednym z nich są aktywa globalne, a drugim aktywa kontraktowe. Aktywa globalne mogą być rejestrowane w systemie i identyfikowane przez klientów oraz kontrakty inteligentne. Aktywa kontraktowe muszą z kolei zostać rozpoznane przez danego klienta i są przechowywane w magazynie prywatnym danego inteligentnego kontraktu.
Podobnie jak w przypadku ETH, w sieci NEO funkcjonuje tzw. GAS. Przy pomocy GAS pobierana jest opłata w sieci NEO (za transakcję, za moc obliczeniową wykorzystaną do smart contractu), oraz opłacane są wszystkie projekty, które w przyszłości będą tworzone w tejże sieci (jeszcze nie wprowadzone). GAS służy również do deponowania smart kontraktów w głównej sieci NEO.
Tak więc to, wbrew powszechnej opinii, to GAS jest tokenem użyteczności owym, podczas gdy NEO docelowo ma mniejszą wartość w sieci. Wysyłanie i odbieranie transakcji na blockchainie NEO jest aktualnie darmowe, jednak z czasem zostaną wprowadzone małe opłaty, płacone przez użytkowników GAS. Token NEO jest niepodzielny, minimalna jednostka którą możemy wysłać to 1. Natomiast GAS jest podzielny do dziesięcio milionowej części po przecinku. I to właśnie nim, docelowo ma być płacone za wszystko w bogatym ekosystemie NEO (za inteligentne kontrakty, tożsamość cyfrową, dobra wirtualne itd.).

Mining
Mimo tego, że NEO nazywane jest „chińskim Ethereum”, sposób jego działania różni się w zasadniczy sposób. Obie sieci są odmienne przede wszystkim pod względem algorytmu konsensusu - Ethereum (wciąż) jest oparte na Proof of Work, co oznacza że, za stabilność sieci i zatwierdzanie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają tysiące górników, pełniących rolę węzłów (ang. nodes). W NEO natomiast nie zachodzi proces miningu (kopania), a konsensus jest zawierany na zasadach Proof of Stake, opartych na 7 węzłach konsensusu, należących do tzw. rady NEO. 4 lipca 2018 r. opublikowano aktualizację sieci, pozwalającą na wybór kolejnych niezależnych węzłów poprzez głosowanie. Od lipca ruszył również pierwszy węzeł niezależny od zespołu projektowego, prowadzony przez nieformalną organizację City of Zion, zrzeszającą niezależnych developerów i entuzjastów NEO.
Struktura NEO nie oznacza pełnej centralizacji, jednak wysoka skalowalność i duża szybkość potwierdzania transakcji są okupione znacznym kompromisem w kwestii decentralizacji.

Podsumowanie
NEO Oprócz funkcjonalności i ciągle szeroko rozwijanego zastosowania (w którego rozwoju uczestniczy duża, międzynarodowa społeczność, przykładem niech będzie użycie NEO do wysyłania niemalże darmowych, całkowicie zaszyfrowanych wiadomości między uczestnikami, w sieci) główną zaletą NEO jest możliwość wykorzystywania kilku języków programowania – C#, VB.Net, F#, Java, Kotlin. W przypadku Ethereum mamy do czynienia z tylko jednym językiem: Solidity, którego deweloperzy muszą się specjalnie nauczyć przed jakimkolwiek programowaniem w sieci Ethereum.
Dotychczasowe szczyty notowań (ATH) NEO osiągnął 15 stycznia 2018 r. przy cenie 196.85 dolara oraz kapitalizacji przekraczającej 12 mld dolarów. Jednocześnie NEO jest jednym z czołowych projektów, który ucierpiał najbardziej w wyniku trwającego od połowy stycznia trendu spadkowego na rynku kryptowalut, tracąc ponad 90% wartości od styczniowych szczytów. Warto dodać, że w styczniu NEO znajdował się w pierwszej dziesiątce najwyżej kapitalizowanych projektów kryptowalutowych.

Strona www:
https://neo.org/

Portfele:
Mobilne:
NEO APP:
https://play.google.com/store/apps/details?id=neo.app
Desktopowe:

NEO – GUI:
https://github.com/neo-project/neo-gui/releases
NEO – CLI:
https://github.com/neo-project/neo-cli/releases
NEON:
https://github.com/CityOfZion/neon-wallet/releases
Online:
NT:
https://neotracker.io/wallet
NEO WALLET:
https://neowallet.cn/
OTCGO:
https://otcgo.cn/

Portfel sprzętowy
Ledger Nano S https://shop.ledger.com/?r=fb95c418f05d

White Paper: http://docs.neo.org/en-us/whitepaper.html
Kod źródłowy: https://github.com/neo-project/neo-gui/
Explorer:
https://neotracker.io/
https://neoscan.io/
http://antcha.in/

Social Media:
Twitter
https://twitter.com/neo_blockchain
Facebook
https://www.facebook.com/NEOSmartEcon/
Youtube
https://www.youtube.com/channel/UCl1AwEDN0w5lTmfJEMsY5Vw
LinkedIn
https://www.linkedin.com/company/13369111/
Reddit
https://www.reddit.com/r/NEO/

Giełdy
Binance https://www.binance.com/?ref=37243377
Bittrex https://international.bittrex.com/account/register
Kucoin https://www.kucoin.com/?rcode=tJeRc4

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link