Czym jest trend?

Trend jest to kierunek, w którym w danym okresie czasu podąża cena

Kiedy otwieramy wykres, to najważniejszą kwestią powinno być określenie trendu jaki panuje na rynku. Jest to bardzo ważne, ponieważ, często złe określenie nastrojów panujących na rynku, powoduje, że gramy przeciwko trendowi, a to bardzo często wiąże się z szybką utratą swoich środków na koncie, czyli tzw. czyszczeniem konta. Ze wzgldędu na czas trwania trendu rozróżniamy: • trend długoterminowy (trend główny), który trwa co najmniej sześć miesięcy • trend średnioterminowy (trend wtórny), który trwa od trzech tygodni do trzech miesięcy • Trend krótkookresowy, który trwa do 3 tygodni

Dlaczego tak istotne jest inwestowanie „z trendem”?. Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ:

1) Prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest dużo większe, niż jego odwrócenie 2) Gra przeciwko trendowi jest jak pływanie na rzece pod prąd. Dużo łatwiej i bezpieczniej płynąć z prądem, takie też musi być nasze nastawienie na rynku. 3) „Trend jest Twoim przyjacielem”- to jedna z najsłynniejszych maksym spotykanych na rynkach finansowych, która ma swoje zastosowanie już od dziesiątek lat

Jakie mamy rodzaje trendów? Mamy 3 rodzaje trendów: wzrostowy, spadkowy i boczny. Każdy z nich omówimy szczegółowo, tak byśmy nie mieli problemów z ich interpretacją na wykresie. Musimy również zapamiętać, że najlepiej określać trend na wyższych interwałach czasowych, wtedy jest on dużo „mocniejszy” i szanse na to, że się szybko zmieni czy, że się pomylimy – maleją.

  1. Trend wzrostowy Rozpoznajemy go po tym, gdy cena na wykresie wybija coraz wyższe szczyty i coraz niższe dołki. Punkty (czyli dołki) zaznaczone na poniższym obrazku są zielonymi strzałkami. Aby wyznaczyć linię trendu łączymy je linią i tak widzimy, jaki mamy trend, czyli jakie nastroje panują na rynku.Podczas gdy cena honoruje trend wzrostowy, możemy stwierdzić, że na rynku panuje hossa, która składa się z etapów takich jak: akumulacja ceny, nastepnie wzrost, spekulacja i euforia. Poniżej przykłady:

trend

Musimy pamiętać, że aby wyznaczyć linię trendu, należy połączyć linią co najmniej dwa dołki ze sobą. Czym więcej mamy punktów styczności z linią, tym trend jest mocniejszy. Poniżej przykład trendu wzrostowego, gdzie po pewnym okresie cena zanegowała ten trend, przebijając linię. W takim przypadku dostaliśmy jasny sygnał, że nastroje na rynku się zmieniły. Warto zwrócić uwagę na to, jak cena próbowała wrócić do trendu wzrostowego, jednak za każdym razem te próby kończyły się fiaskiem. Cena parokrotnie odbijała się od linii trendu.

Widać zwiększoną podaż, co jest dla nas jasnym sygnałem, że jest więcej inwestorów sprzedających dany instrument niż kupujących.

trend

  1. Trend spadkowy Charakteryzuje się tym, że kolejne szczyty i dołki są położone coraz niżej. Czyli odwrotna sytuacja niż w trendzie wzrostowym. Gdy widzimy, że cena honoruje linię trendu spadkowego, wtedy mówimy, że na rynku panuje bessa. Kolejno jej etapami są: dystrybucja, spadek ceny i faza paniki, która temu towarzyszy.

trend

Tutaj kolejny przykład, widzimy jak rysują nam się coraz niższe szczyty i dołki, a cena systematycznie spada. Warto również zwrócić uwagę na knoty świec, które są dla nas kolejnym dowodem na to, że na rynku przeważa podaż.

trend

Na poniższej grafice widzimy trend spadkowy, który został zanegowany, czyli cena przebiła tę linię trendu i co jest niezwykle istotne utrzymała się ponad nią. Był to jasny sygnał o zmieniających się nastrojach na rynku, czyli zwiększeniu popytu na tym instrumencie.

trend

Na co zwracać uwagę, przy określeniu czy nastąpiła zmiana trendu? Przede wszystkim cena musi utrzymać się nad (jeśli przechodzimy ze spadkowego we wzrostowy) oraz pod (ze wzrostowego na spadkowy). Na rynku często dochodzi do różnego rodzaju pułapek, gdzie cena przebija trend ale później do niego wraca. Dlatego najlepiej oceniać sytuacje i nastroje na rynku dopiero po zamknięciu się kolejnych świec, wtedy mamy większe prawdopodobieństwo tego, czy jesteśmy świadkami zmiany trendu, czy zwykłej pułapki. Oto przykład, gdzie cena pomimo przebicia linii trendu, wróciła do niego z powrotem:

trend

  1. Trend boczny (horyzontalny) Możemy go scharakteryzować po tym, że cena na wykresie wybija dołki i szczyty na podobnym poziomie. Nie widać większych różnic, nie możemy określić ani trendu wzrostowego ani spadkowego. Trend boczny nazywany jest również konsolidacją, ponieważ często występuje kiedy trend spadkowy przekształca się we wzrostowy (lub na odwrót) oraz jako przerwa w trendzie wzrostowym / spadkowym, po której następuje jego kontynuacja. Oto przykład:

trend

Widzimy tutaj dokładnie, jak cena konsolidowała (czyli znajdowała się w trendzie bocznym), a następnie zaliczyliśmy dalszy spadek – czyli ten okres od 15 października do 14 listopada, był okresem przejściowym, po którym nastąpiła kontynuacja trendu spadkowego. Cykle jakie widzimy na rynku, czyli trendy - mają swoje etapy przejściowe, które w kolejnej części dokładnie objaśnimy. Jeśli nauczymy się je dobrze wychwytywać, wtedy będziemy mieli szanse by znaleźć się w grupie która na rynku zarabia. Ważnym momentem na rynku jest „akumulacja”. Jest to to taki okres, kiedy żaden z inwestorów nie jest zainteresowany zakupem danego instrumentu lub jest bardzo mało inwestujących i dużo złych informacji. Wtedy po pewnym czasie kurs zaczyna iść powoli do góry, a świeże osoby na rynku, nie widzą, że zarysowuje się trend wzrostowy. Ten moment to okres, kiedy doświadczeni inwestorzy, zaczynają kupować dany instrument. Można to porównać do startu formuły 1, gdzie zapalają się światła, które są dla kierowcy sygnałem, że zaraz rozpocznie się wyścig, silniki pracują coraz głośniej, trwa „akumulacja” emocji, by w końcu bardzo energicznie ruszyć do przodu. Tak też zachowuje się cena, gdy jest w takich „przedbiegach”. Akumulacja kończy się mocnym impulsem wzrostowym. Tutaj przykład:

trend

Zwróćmy uwagę na wolumen pod wykresem (te to pionowe słupki. Wolumen jest to wielkość obrotów jaką osiąga dany walor , pokazuje on stopień zaangażowania inwestorów). Na zielono to kupno, na czerwono – sprzedaż. Widzimy dokładnie, jak cena „zbierała się” w tych „przedbiegach”, by później wystrzelić w górę.

Kolejnym ważnym etapem jest dystrybucja, czyli w tym okresie pojawia się masa pozytywnych informacji w mediach, internecie, telewizji, widać entuzjazm wśród wielu ludzi, którzy się nawzajem nakręcają, „wsiadając do pociągu” który już dawno odjechał, natomiast cena nie rośnie. Jest to czas gdzie doświadczeni inwestorzy odsprzedają dany instrument początkującym graczom, którzy budują swoje przekonania, że cena będzie jeszcze wyższa. Dystrybucja jest dużo trudniejsza do rozpoznania niż akumulacja, ponieważ o ile przy akumulacji ceny są tak nisko, że dość łatwo stwierdzić że ciężko by zeszły jeszcze niżej, o tyle dystrybucja może być mylona ze zwykłą konsolidacją, która jest tylko przystankiem w trendzie. Dystrybucja występuje po dłuższym wzroście, kiedy widzimy, że zwiększa się podaż , a spada popyt na rynku. Taką oznaką, mogą być coraz wyższe knoty na świecach oraz zwiększenie wolumenu sprzedaży. Poniżej przykład dystrybucji:

trend

Widzimy jak cena po dłuższym wzroście, zaczyna stopować, zwiększa się wolumen sprzedaży i jest to sygnał, że możemy przechodzić dystrybucję. Poniżej kolejny przykład:

trend

Aktualna lista naszych kanałów

Jeżeli chcesz dołączyć i działać razem z nami – witamy na pokładzie!

trq binance refferal linktrq binance futures refferal linktrq bitmex refferal linktrq bybit refferal linktrq bitbay refferal linktrq brave refferal linktrq deribit refferal linktrq icmarkets refferal linktrq kucoin refferal linktrq dpm refferal linktrq maklerska refferal link